Przełom w produkcji stali?

opublikowano: 24-01-2023, 10:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjscy naukowcy znaleźli sposób na ograniczenie emisji ocieplającego planetę dwutlenku węgla z produkcji stali – i zaoszczędzenie pieniędzy, pisze agencja Bloomberg.

Produkcja stali odpowiada za około 7 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Jest również bardzo trudna jeśli chodzi o dekarbonizację ze względu na zależność od węgla koksującego, którego spalanie pozwala na przetopienie rudy żelaza w jej surową metaliczną postać.

Truciciel:
Truciciel:
Produkcja stali odpowiada za około 7 proc. światowej emisji dwutlenku węgla
Wolfgang von Brauchitsch

W artykule opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Journal of Cleaner Production naukowcy z University of Birmingham w Anglii zaproponowali użycie mineralnej formy perowskitu do recyklingu dwutlenku węgla wytwarzanego przez wielkie piece hutnicze. Jeśli uda im się sprawić, by działał na dużą skalę, proces ten może drastycznie zmniejszyć emisje w przemyśle, bez potrzeby stosowania drogiego nowego sprzętu lub maszyn.

„Możemy prawie całkowicie zamknąć pętlę. Wszystkie te szkodliwe gazy, które były uwalniane do atmosfery, są teraz wykorzystywane do czegoś pożytecznego, po prostu poddawane recyklingowi w systemie” – powiedziała Harriet Kildahl, główna autorka badania.

Obecnie najbardziej reklamowana alternatywa dla tradycyjnego wytwarzania stali wykorzystuje wodór, wytwarzany z odnawialnej energii elektrycznej, do przekształcania rudy żelaza w żelazo. Jest to proces znany od dziesięcioleci, ale producenci stali dopiero zaczynają w niego inwestować ze względu na zbyt wysokie koszty.

Zbadany przez naukowców minerał perowskitowy może zamieniać dwutlenek węgla z powrotem w tlenek węgla, który można zawrócić do wielkiego pieca jako alternatywę dla węgla koksującego. To znacznie obniżyłoby koszty procesu i uczyniłoby go znacznie tańszym niż procesy oparte na wodorze.

Co najważniejsze, technologię można również zamontować w istniejących wielkich piecach, zmniejszając emisje o około 90 proc. i unikając ogromnych nowych inwestycji, których wymaga produkcja stali na bazie wodoru.

Perowskit jest rodzajem kryształu, w tym przypadku wykonanym z niobu, węglanu wapnia, rudy żelaza i węglanu baru. Perowskity zostały również wykorzystane jako nowe formy ogniw paliwowych i słonecznych.

Niob, uważany za minerał krytyczny, jest wydobywany tylko w Brazylii i Kanadzie, co sprawia, że duże kraje, w tym Stany Zjednoczone i Chiny, są uzależnione od importu. Obecnie jest stosowany w stopach stali, m.in. do produkcji lżejszych i bardziej paliwooszczędnych samochodów.

Metodę zademonstrowano w laboratorium, ale nie na skalę komercyjną, co będzie miało kluczowe znaczenie dla udowodnienia jej przydatności. Wyzwania obejmują znalezienie materiału, który może zastąpić strukturalną rolę węgla koksowego w wielkim piecu. Komercyjne instalacje demonstracyjne mogłyby powstać w ciągu pięciu lat, twierdzą autorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane