Przełomu nadal nie ma

Paweł Kubisiak
20-07-2004, 00:00

Poniedziałkowe notowania nie przyniosły istotnych zmian na głównych parkietach Starego Kontynentu. Wzrosty uniemożliwiają wysokie ceny ropy i pozostające w niełasce papiery producentów chipów. Wartość obrotu ograniczało oczekiwanie na wtorkowe i środowe wystąpienie szefa amerykańskiego banku centralnego, Alana Greenspana, który przed Kongresem przedstawi półroczny raport na temat polityki pieniężnej.

O prawie 3,5 proc. potaniały akcje farmaceutuczno-chemicznego koncernu Bayer. Drugi na świecie producent leków kupi od szwajcarskiej spółki Roche dział wytwarzający leki bez recepty. Wartość transakcji wyniesie 2,38 mld EUR. Jednocześnie rosły notowania Akzo Nobel, holenderskiego giganta chemiczno-farmaceutycznego. Zysk spółki, z pominięciem transakcji jednorazowych, wzrósł w ostatnim kwartale o 7 proc. W całym roku ma być jednak niższy niż w 2003 r. z powodu kłopotów działu farmaceutycznego.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się akcje holenderskiego Philipsa. Koreański LG Electronics opublikował bardzo dobre wyniki, które w znaczącym stopniu są zasługą świetnej sprzedaży płaskich kineskopów. Azjatycka spółka produkuje ekrany do telewizorów i komputerów w joint venture zawiązanym z Philipsem. Ciekawie było też wśród detalistów. Royal Ahold, numer trzy na świecie, poprawił wycenę o ponad 2 proc. po zapowiedzi zwiększenia zaangażowania w ICA, największą szwedzką sieć handlową. Brytyjski Burberry Group, sprzedawca dóbr luksusowych, tracił za to na wartości. Analitycy byli rozczarowani danymi o sprzedaży spółki w ostatnim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Przełomu nadal nie ma