Przemysłowa Wiosna przyciągnęła biznes

DK
opublikowano: 14-03-2016, 22:00

Na kieleckich targach pokazano technologiczne nowinki. Wielu natychmiast podpisało kontrakty z wystawcami.

W ubiegłym tygodniu (9-11 marca) Kielce po raz kolejny stały się na kilka dni światową stolicą przemysłu dzięki gigantycznej imprezie „Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce”, dedykowanej branży obróbki metali, blach i technik spawalniczych. W sześciu halach ponad 700 firm wystawców zaprezentowało najnowsze technologie i urządzenia.

— Zwiedzający mogli zobaczyć maszyny pracujące i dokładnie poznać technologię działania i zastosowane rozwiązania — zapewnia Piotr Pawelec, dyrektor Targów STOM.

Platforma kontaktów

Salon Technologii Obróbki Metali, czyli właśnie STOM, jest organizowany w Targach Kielce od 2008 r. Już jego pierwsza edycja zgromadziła rekordową — jak się wówczas wydawało — liczbę wystawców. 100 producentów zaprezentowało swoje maszyny i urządzenia na powierzchni 4 tys. mkw. Przez kolejne lata przeszedł ogromną transformację: całe targi zostały podzielone na poszczególne, tematyczne sektory (STOM-Tool, STOM- -Blech & Cutting, STOM-Laser, Spawalnictwo, Pneumaticon, Expo-Surface, Control-STOM oraz Wirtoprocesy), skoncentrowane przede wszystkim na przemyśle maszynowym, stoczniowym, samochodowym i elektrotechnicznym.

— Zważywszy na bliskość Doliny Lotniczej, targi te stanowią również platformę do nawiązania skutecznych kontaktów handlowych — przekonuje Piotr Pawelec. W tegorocznej, już dziewiątej edycji kieleckich targów pojawiło się 740 wystawców niemal z całego świata. Do Kielc przyjechały maszyny m.in. z Finlandii, Portugalii, Japonii, USA czy Włoch. Niektóre urządzenia przypłynęły tu specjalnie nawet z Tajwanu.

— Od samego początku siłą targów była ich specjalizacja. Tym samym wpisaliśmy się w ogólnoświatowy trend, w którym od kilku lat odchodzi się od imprez ogólnych do wydarzeń dedykowanych bardziej wąskim dziedzinom, jak właśnie obróbka metali. W efekcie targi przyciągają nie „ciekawskich”, tylko osoby zainteresowane konkretnymi rozwiązaniami, które często są skłonne od ręki podpisać umowy z wystawcami. Na korzyść kieleckich targów przemawia również ich położenie geograficzne i dobra komunikacja z takimi miastami, jak Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin czy Rzeszów — tłumaczy Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.

Wydrukowane czołgi i wazony

Najwięcej innowacyjnych rozwiązań wystawcy pokazali w zakresie cięcia plazmą, laserem czy maszyn hybrydowych. Sukcesem okazały się Dni Druku 3D po raz trzeci organizowane podczas „Przemysłowej Wiosny w Targach Kielce” — 83 wystawców prezentowało ponad 100 drukarek 3D. Jedną z głównych atrakcji była prezentacja wydrukowanego BB 8, czyli droida z najnowszego epizodu kultowej serii „Gwiezdnych wojen”, a także turniej zdalnie sterowanych, drukowanych czołgów, stanowiących kopię miniaturowego czołgu Goliath, jednego z pierwszych zdalnie sterowanych pojazdów na świecie. Odwiedzający mogli również przyjrzeć się pracy Gaja Multitool — urządzenia drukującego… w glinie lub porcelanie.

„Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce” to nie tylko prezentacja najnowocześniejszego sprzętu, ale również merytoryczne seminaria, konferencje oraz przede wszystkim — spotkania biznesowe. — W kolejnych latach chcemy coraz bardziej „umiędzynaradawiać” te targi. Wszystko wskazuje również na to, że towarzyszące im Dni Druku 3D będą coraz bardziej się rozwijać i przyciągać coraz więcej zarówno wystawców, jak i odwiedzających — zapowiada Andrzej Mochoń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu