Przepisy VAT grozi pakietom medycznym

DCZ
opublikowano: 07-01-2011, 00:00

Pracodawcy i pracownicy są zaniepokojeni. Dla wielu firm fundowanie zatrudnionym opieki medycznej może się stać nieopłacalne. Dotąd abonamenty medyczne, które firmy opłacały pracownikom, były wolne od VAT. Od 1 lutego może się to zmienić. Pracodawca będzie musiał odprowadzać 23 proc. podatku VAT od wartości takiego pakietu medycznego.

Tak wynika z dwóch nowelizacji ustawy o VAT. Pierwsza zmienia zasady zwolnienia z tego podatku świadczeń medycznych. Bez VAT pozostaną m.in. usługi profilaktyczne i te, które służą ratowaniu i poprawie zdrowia.

Pracodawcy mają jednak nadzieję, że będą doprecyzowane przez sejm w trakcie prac nad projektem nowelizacji.

— Finansowanie usług medycznych jest najpopularniejszym dodatkiem pozapłacowym. Opodatkowanie opieki medycznej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do rezygnacji przez wielu pracodawców z tej formy wsparcia dla pracowników — uważa Marek Grodziński, członek zarządu Capgemini Polska i wiceprezes ABSL.

Pomysł opodatkowania usług medycznych dziwi, bo zamiast zwiększyć wpływy do budżetu, zwiększy liczbę osób korzystających z państwowej opieki zdrowotnej i wydłuży czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Zdaniem analityków, w dłuższym czasie obniży też atrakcyjność inwestycyjną Polski.

— Dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem działają na naszą niekorzyść. Są kolejnym czynnikiem, który może obniżyć nasz rating atrakcyjności w oczach potencjalnych międzynarodowych inwestorów — twierdzi Paweł Panczyj z ErnstYoung.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane