Przerwa w biznesie, ulga w podatkach

opublikowano: 19-07-2016, 22:00

Brak wznowienia zawieszonej działalności przed upływem 24 miesięcy grozi wykreśleniem przedsiębiorcy z rejestru.

Jedni w sezonie muszą zatrudniać dodatkowych pracowników, inni zmniejszają obroty — czasem tak bardzo, że nie opłaca się codziennie otwierać zakładu. Niektórzy przedsiębiorcy w takich przypadkach zawieszają działalność. Można to zrobić na okres co najmniej 30 dni. Prawo do zawieszenia prowadzenia biznesu wynika z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników. Przerwa może trwać najkrócej 30 dni, a maksymalnie 24 miesiące.

Plusem takiej decyzji jest zwolnienie z płacenia w tym okresie zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca nie musi też płacić składek na ZUS, ale ma prawo je odprowadzać, jeśli chce zachować ochronę ubezpieczeniową w trakcie przerwy. Zawieszenie działalności wiąże się też z ulgą w podatku od towarów i usług. — Podatnik, który zawiesza biznes na podstawie przepisów o swobodzie działalności

Prawa w okresie zawieszenia

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, może m.in.: wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów przyjmować należności za zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem, i regulować własne osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem zbywać własne środki trwałe i wyposażenie (w tym przypadku musi rozliczyć podatki) gospodarczej, nie jest zobowiązany do składania deklaracji VAT za okresy, których dotyczy zawieszenie — wyjaśnia Katarzyna Miazek z Tax Care. Uprawnienie to nie dotyczy jednak podatników VAT UE, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i usług.

Do zawieszenia działalności wystarczy złożenie wniosku w rejestrze, do którego przedsiębiorca jest wpisany, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jak informuje Katarzyna Miazek, przedsiębiorca figurujący w CEIDG ma do wyboru dwie procedury. Może wypełnić internetowy wniosek i resztę formalności osobiście dopełnić w urzędzie gminy. Drugi sposób to złożenie wniosku online, po zalogowaniu się na platformie CEIDG. We wniosku przedsiębiorca wpisuje swoje dane identyfikacyjne, wskazuje okres, na jaki zawiesza działalność (nie wcześniej niż od daty złożenia wniosku) i musi złożyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Wznowienie działalności gospodarczej również wymaga złożenia wniosku, przy czym przerwę w biznesie można skrócić, nie trzeba w niej trwać do końca okresu zadeklarowanego wcześniej. Ponowne uruchomienie działalności nie ogranicza prawa jej zawieszania w przyszłości. Przedsiębiorca wpisany do CEIDG powinien wznowić działalność przed upływem 24 miesięcy od dnia jej zawieszenia. Jeżeli tego nie zrobi, wpis dotyczący tej działalności może zostać wykreślony z urzędu (automatycznie) z ewidencji. Te zasady obowiązują od 19 maja tego roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane