Przerwa w rajdzie na rynkach ropy

  • PAP
opublikowano: 27-11-2020, 08:25

Ceny ropy w USA spadają - na globalnych rynkach paliw przerwa w rajdzie, bo w OPEC+ rosną napięcia związane z decyzją - czy podwyższyć od stycznia wielkość dostaw ropy, czy utrzymać ją bez zmian - informują maklerzy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,00 USD, po spadku ceny o 1,55 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 47,82 USD za baryłkę, wyżej o 0,04 proc. - po wzroście ceny w tym tygodniu o 6,3 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa drożeje o 0,6 proc. do 290,3 juanów za baryłkę - po zwyżce notowań w tym tygodniu o ok. 11 proc.

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, spotkają się w przyszłym tygodniu, aby ocenić sytuację na rynkach paliw.

Do tej pory inwestorzy oczekiwali, że OPEC i jego sojusznicy opóźnią zaplanowany na styczeń wzrost produkcji ropy. W kartelu i wśród sojuszników OPEC widać jednak podziały na kilka dni przed poniedziałkowym i wtorkowym posiedzeniem grupy.

Przewodniczący OPEC - minister energii Algierii Abdelmadjid Attar - powiedział, że grupa musi zachować ostrożność, ponieważ wewnętrzne dane OPEC wskazują na ryzyko nowej nadwyżki ropy na globalnych rynkach paliw, na początku przyszłego roku, jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują w przyszłym tygodniu o zwiększeniu podaży ropy od początku stycznia 2021 r.

Dodał, że wprawdzie ceny ropy w USA wzrosły w tym tygodniu do 8-miesięcznego maksimum - 45 USD za baryłkę, to wzrost notowań surowca może okazać się "kruchy".

"OPEC+ będzie musiał utrzymać swój kurs, jeśli chcemy osiągnąć uczciwą cenę, która leży w interesie wszystkich" - powiedział Attar.

Komitet OPEC, który obradował w środę i czwartek, ocenił, że zapasy ropy na świecie będą rosnąć w I kw. 2021 r. w tempie 200 tys. baryłek dziennie, jeśli OPEC+ od stycznia zwiększy podaż swojej ropy. To nieoficjalne informacje podawane przez źródła, ponieważ spotkanie komitetu było "prywatne".

Jeśli OPEC+ odłoży o 3 miesiące wprowadzenie wyższych dostaw ropy, to globalne zapasy surowca będą maleć w I kw. o 1,7 mln baryłek dziennie.

Jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują o odłożeniu wyższych dostaw swojej ropy o 6 miesięcy wówczas światowe zapasy ropy będą w II kw. kurczyć się jeszcze szybciej - o 3,2 mln baryłek dziennie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane