Przestój groźniejszy od zalania

opublikowano: 06-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zniszczenia powodowane przez burze skutkują nie tylko szkodami materialnymi, ale także przestojem firmy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Dlaczego przestój jest groźniejszy od zalania?
  • Co daje polisa BI?
  • Jakie koszty pokryje ubezpieczyciel w ramach BI?

Co roku przedsiębiorcy zmagają się gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W czasie niedawnych burz zalany został m.in. Malbork, Żywiec i położone w jego okolicy miejscowości. Przerwano odbywający się w Gdyni festiwal Open’er i ewakuowano obozy harcerskie na Mazurach. Efektem burz często są szkody materialne. Najczęściej dochodzi do zalania. Łukasz Górny, radca prawny i dyrektor departamentu rozwoju w spółce brokerskiej EIB, zwraca uwagę, że w przypadku przedsiębiorców o wiele kosztowniejszy od samej naprawy szkód może okazać się przestój konieczny do naprawy zniszczeń. Zwłaszcza gdy dojdzie do zalania kluczowych dla funkcjonowania firmy sprzętów.

– Obecnie, gdy mierzymy się z powszechnymi brakami materiałowymi, naprawa czy wymiana uszkodzonych maszyn, która jeszcze rok czy dwa lata temu zajmowała kilka dni, może trwać tygodniami. A to poważny problem, który w skrajnych przypadkach może postawić pod znakiem zapytania dalszą działalność przedsiębiorstwa. Dlatego, ubezpieczając mienie firmy, warto zdecydować się na polisę od wszystkich rodzajów ryzyka, rozszerzoną o ubezpieczenie od przerw w działalności – radzi Łukasz Górny.

Polisy od przerw w działalności (tzw. business interruption) nie można kupić samodzielnie. Taka ochrona zawsze jest uzupełnieniem ubezpieczenia mienia od wszystkich rodzajów ryzyk lub na wypadek awarii maszyn w firmie. Pokrywa straty finansowe wynikające z takich zdarzeń jak zalanie, a także pożar, wybuch, awaria linii produkcyjnej czy instalacji sanitarnych. Ubezpieczony może liczyć na pieniądze, które zrównoważą m.in. koszty stałe niepokryte przychodami, w tym na przykład zobowiązania kredytowe oraz utracony planowany zysk operacyjny. Polisa pozwala także na podjęcie działań mających zapewnić ciągłość istnienia marki. Czasem może to oznaczać sfinansowanie zlecenia produkcji czy świadczenia usług w innym przedsiębiorstwie.

– Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel będzie oczekiwał rozsądnych biznesowo starań, żeby maksymalnie skrócić przestój. W końcu każdy dodatkowy dzień zwiększa wartość odszkodowania – podkreśla Łukasz Górny.

Dodaje, że ubezpieczyciele oferują też wiele klauzul dodatkowych, dzięki którym można zabezpieczyć się nawet na wypadek szkód u czołowych kontrahentów i partnerów biznesowych, które bezpośrednio wpływają na codzienne funkcjonowanie firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane