Przetarg na CEPiK: ostatnie przymiarki

Mariusz Zielke
opublikowano: 21-08-2003, 00:00

W poniedziałek mija termin składania ofert na budowę wartego 500 mln zł systemu CEPiK. Zainteresowanych przetargiem jest 70 firm, ale do MSWiA wpłynie najwyżej 10 ofert przygotowanych przez międzynarodowe konsorcja. Wśród nich znajdą się m.in. Prokom, Computerland i Comarch.

W poniedziałek mija ostateczny termin składania ofert w jednym z największych przetargów 2003 r. — na budowę informatycznego systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Jego wartość MSWiA oceniła na blisko 500 mln zł (budowa rejestru w ciągu 5 lat). Wybór dostawcy ma nastąpić we wrześniu 2003 r., a baza danych powinna zacząć działać od 2004 r.

— Zainteresowanie przetargiem jest ogromne. Dokumentację odebrało ponad 70 firm. Jednak większość z nich będzie się starać uczestniczyć w konsorcjach niż samodzielnie składać oferty — powiedziała nam osoba zbliżona do MSWiA.

Ministerstwo oczekuje nie więcej niż 10 ofert, ponieważ wymogi stawiane w specyfikacji są bardzo wysokie.

— Dlatego większość z tych 70 podmiotów, które odebrały specyfikację, od razu dzwoniła do największych firm z pytaniem, czy mogą pomóc w projekcie jako podwykonawcy — mówi specjalista z branży.

Wiadomo, że w przetargu będą uczestniczyć największe polskie spółki informatyczne oraz międzynarodowe korporacje. Żeby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo, najwięksi oferenci znajdą się zapewne w kilku konsorcjach.

— To jest normalna praktyka przed każdym dużym przetargiem. Dostawcy technologii i integratorzy systemów próbują się porozumieć z takimi partnerami, których potencjał daje największe szanse na zwycięstwo — mówi jeden z potencjalnych oferentów w przetargu.

Wśród faworytów przetargu wymienia się dwóch największych polskich integratorów: Prokom i Computerland oraz dwóch największych dostawców technologii: IBM i HP. Prawdopodobnie Prokom nie wystartuje jako główny wykonawca projektu, a jedynie podwykonawca jednego z dostawców technologii — możliwe, że IBM. Będzie to największe zaskoczenie dla rynku, gdyż gdyńska spółka deklarowała zainteresowanie przetargiem i analitycy spodziewali się, że Prokom wystartuje samodzielnie. Ofertę jako główny wykonawca zaproponuje natomiast na pewno warszawski Softbank, w którym Prokom ma znaczące udziały. Największym rywalem IBM, Prokomu i Softbanku będzie Computerland, który za podwykonawców dobrał sobie HP i Oracle. Duże szanse na zwycięstwo może mieć też oferta HP jako głównego wykonawcy. Gigantom może pomieszać szyki któryś z mniejszych graczy. W przetargu wystartuje prawdopodobnie krakowski Comarch, który ostatnio wygrywa bardzo dużo kontraktów na rynkach zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przetarg na CEPiK: ostatnie przymiarki