Przetargi w IT obudziły się z letargu

opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Wyczekiwanie przez branżę ICT ożywienie w segmencie publicznym stało się faktem i nie zniknie w 2019 r.

Branża teleinformatyczna od kilku lat liczyła na ożywienie w segmencie publicznym, a niektóre firmy nie przetrwały okresu spowolnienia. Obecnie można jednak stwierdzić z cała pewnością, że po latach nadziei stało się ono faktem. W minionym roku liczba ogłoszonych zamówień publicznych z tego obszaru wzrosła o ponad 15 proc., natomiast liczba rozstrzygniętych postępowań zwiększyła się o blisko 40 proc. W minionym roku ogłoszono wiele dużych przetargów z obszaru IT, których rozstrzygnięcie przesnuło się na 2019 r., co sprawia, że w Nowym Roku powinno przybyć zleceń firmom informatycznym.

Jeden z największych obszarów, który powinien być rozstrzygnięty w 2019 r. to Krajowy System Zarządzania Ruchem, na który GDDKiA ma ok. 700 mln zł. Już widać bardzo duże zainteresowanie przetargiem na centralny komponent tego systemu. Interesują się m.in. Siemens, Kapsch, Aldesa, Wasko, czy Sprint. W przyszłym roku rozstrzygnie się też przetarg w ARiMR na system SIA z budżetem około 150 mln zł.

Wśród zainteresowanych są m.in. DXC, Asseco, czy Comarch. Jeden z ciekawszych przetargów to trwające postępowanie na dostawę, wdrożenie i serwis Centralnego Systemu Billingowego w PGNiG Obrót Detaliczny. Interesuje się nim Sygnity, DXC Technology, Essembli i Asseco. Na rozstrzygnięcie czeka też m.in. przetarg w Policji na modernizację policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA.

Tu w gronie zainteresowanych jest Integrated Solutions z grupy Orange, Motorola, IP Connect, czy Sprint. W PKP PLK zostanie rozstrzygnięty przetarg na projekt i zabudowę systemu ERTMS/ETCS na linii E75 na odcinku Warszawa Rembertów — Białystok, a w NASK zamówienie za około 80 mln zł na dostawę systemu stanowiącego infrastrukturę bezpieczeństwa OSE. Poczta Polska w 2019 r. rozstrzygnie przetarg na Nowy System Operacyjny, oraz najprawdopodobniej ogłosi postępowanie na system TMS, który wspiera procesy logistyczne. Każdy z tych systemów może być warto ponad 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IT