Przewoźnicy grożą blokadą Warszawy

Marcin Bołtryk
29-08-2002, 00:00

Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego (OZPTD) wystosował do rządu RP, parlamentarzystów, mediów i wszystkich transportowców list otwarty. Zdaniem członków OZPTD, zamiarem autorów ustawy o transporcie drogowym jest zlikwidowanie w Polsce transportu drogowego.

— Ustawa w obecnym kształcie sprawi, że nasi przewoźnicy nie będą dla transportu UE żadną konkurencją, a sam transport przestanie przynosić dochody. Przyczyni się ona ponadto do zwiększenia bezrobocia, ponieważ niechybnie likwidacji ulegnie większość polskich firm transportowych. Jeżeli zamiarem autorów ustawy nie było doprowadzenie do tych negatywnych zjawisk, to kształt nowych przepisów świadczy o braku wiedzy na temat zasad funkcjonowania transportu drogowego — mówi Bolesław Milewski, przewodniczący OZPTD.

Przewoźnicy wskazują również na obciążenia fiskalne i podatkowe transportowców. Ich zdaniem, w tym zakresie do granic możliwości rozbudowany został fiskalizm państwa.

— Przewoźnik płaci podatek dochodowy, akcyzę w paliwie, za kartę opłat drogowych, podatek od środków transportu, za certyfikaty kompetencji zawodowych, VAT, za egzaminy pracodawców i kierowców, za licencje, zabezpieczenia finansowe, za zezwolenia, ubezpieczenia i wiele innych – mówi Bolesław Milewski.

Mimo tak wielkiej ilości opłat, rząd wprowadził dodatkowe obciążenia. Zniesione zostały wszystkie ulgi ekologiczne w podatkach drogowych, wprowadzono znaczną dowolność na terenie całego kraju dla ustalania wysokości podatku od środków transportu. W efekcie tej zmiany za taki sam pojazd w różnych częściach kraju płacone są różne kwoty tego samego podatku.

W tych sprawach transportowcy prowadzili rozmowy z przedstawicielami rządu.

— W związku z brakiem efetów zarząd główny OZPTD powołał komitet protestacyjny. Termin gotowości protestacyjnej ustalono na 1 września 2002 r., a data protestu zostanie ogłoszona zgodnie z obowiązującym prawem. Protest polegać będzie na przejeździe przez Warszawę od 500 do 1 tys. samochodów wyznaczonymi trasami — zapowiada Bolesław Milewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Przewoźnicy grożą blokadą Warszawy