Przewozy Regionalne obiecują poprawę

opublikowano: 04-04-2014, 00:00

W 2015 r. pasażerska spółka przestanie przynosić straty — prognozuje jej prezes.

Minus 50 mln zł — taki wynik netto zanotowała na koniec 2013 r. kolejowa firma, kontrolowana przez samorządy. Ma być lepiej, choć kuracja pod rządami Tomasza Pasikowskiego, nowego prezesa, nie będzie ani krótka, ani łatwa. Były bankowiec zakłada, że w tym roku strata Przewozów Regionalnych wyniesie 30 mln zł. Największy pasażerski przewoźnik zakłada, że w 2015 r. wyjdzie na zero lub w sprzyjających okolicznościach osiągnie zysk. W poprawie wyników pomogą: renegocjowanieumów na usługi oraz sprzedaż zbędnych aktywów (np. rozważana jest sprzedaż stołecznej siedziby i przeprowadzka do mniejszego biura).

Starania o poprawę wyników pójdą w parze z przekształceniami strukturalnymi spółki. W grę wchodzi jej podział na oddziały, które będą świadczyć usługi dla samorządów. Drugi wariant zakłada jej nacjonalizację. 1 kwietnia przedstawiciele spółki, resortów skarbu oraz infrastruktury, a także Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisali porozumienie dotyczące przekształceń w Przewozach Regionalnych.

Zgodnie z nim ARP ma utworzyć spółkę celową, która pomoże opracować koncepcję przekształcenia i restrukturyzacji działalnościspółki i nakreśli program uzdrowienia całego rynku regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie analizy, która oceni, który wariant jest lepszy dla Przewozów Regionalnych — regionalizacji czy nacjonalizacji.

Dokument będzie gotowy najpóźniej we wrześniu tego roku. Uzdrowienie Przewozów Regionalnych to kluczowa sprawa. Za pięć lat Polskę, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, czeka liberalizacja rynku kolejowego, która zakłada zwiększenie konkurencyjności w przewozach pasażerskich. W efekcie na rynku mogą pojawić się nowi gracze, z którymi w tej kondycji Przewozom Regionalnym trudno będzie wygrać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu