Przez miesiąc się nie obłowisz

opublikowano: 01-12-2015, 22:00

Cztery procent na lokacie trzydziestodniowej? Proszę bardzo.

Jest tylko jeden warunek: musisz być nowym klientem banku. W innym wypadku nie dostaniesz nawet połowy tej stawki.

Banki nie rozpieszczają klientów wysokimi odsetkami na lokatach.

Winę za taki stan rzeczy ponoszą stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, od wysokości których uzależnione jest oprocentowanie depozytów bankowych. A podstawowa stopa NBP od marca stoi na poziomie 1,5 proc. i na razie na horyzoncie nie widać podwyżek. Dlatego oprocentowanie depozytów w wielu bankach sięgnęło tak niskich — nienotowanych od lat — poziomów.

Zdarzają się jednak całkiem nieźle oprocentowanie oferty. Niestety są one obwarowane dodatkowymi warunkami. Z reguły banki oferują tego typu lokaty-wabiki tylko nowym klientom lub proponują lepsze stawki posiadaczom ROR. W najnowszym rankingu serwisu Bankier.pl najlepszą lokatą na 1 miesiąc została ta oferowana przez Bank Smart. Gwarantuje ona odsetki w wysokości 4 proc. Jest to jednak lokata tylko dla nowych klientów i można skorzystać z tej oferty tylko jeden raz. W Eurobanku znajdziemy natomiast lokatę LOGujesz-LOKujesz. Dostępna jest dla posiadaczy ROR, którzy aktywują aplikację mobilną. Trzeba się jednak spieszyć, bo oferta jest dostępna tylko przez 7 dni od momentu aktywacji. Klienci, który wcześniej korzystali z aplikacji mobilnej, nie mogę już skorzystać z promocji. Trzecie miejsce zajmuje BOŚ Bank, który posiadaczom EKOkonta bez Kosztów proponuje lokatę na 3 proc.

Oprocentowanie lokat dostępnych dla wszystkich klientów i bez dodatkowych warunków nie wygląda już tak różowo.

Tu też liderem jest Bank Smart, ale dla dotychczasowych klientów ma lokatę tylko na 1,85 proc. Tyle samo proponuje BIZ Bank. Kolejny w zestawieniu jest PlusBank, w którym klienci mogą liczyć na 1,65 proc., trzecie miejsce na podium zajmują ex aequo Idea Bank i T-Mobile UB z depozytami na 1,5 proc. W innych bankach jest jeszcze słabiej. Na przykład Millennium proponuje na standardowej lokacie 1M tylko 1 proc., BZ WBK 0,75 proc., Bank Pekao 0,5 proc., a PKO BP zaledwie 0,05 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu