Przybywa ofert, ale nie zawieranych transakcji

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Nawet o połowę wzrosła liczba mieszkań z rynku wtórnego wystawionych na sprzedaż w lutym 2013 r. w porównaniu do roku ubiegłego.

Według raportu przygotowanego przez analityków Metrohouse, Expandera i Szybko.pl, w Opolu, Lublinie i Białymstoku liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż wzrosła nawet o 50 proc., podczas gdy oferta dla całego kraju zwiększyła się średnio o 36 proc.

Mimo że ceny spadają z miesiąca na miesiąc, klientów zdecydowanych na zakupy jest jak na lekarstwo. W lutym sprzedający obniżyli ceny ofertowe średnio o 1 proc. Ponownie liderem spadków był Sopot z 2,2-proc. obniżką. Średnia cena metra mieszkania w tym mieście zbliża się do 8 tys. zł/mkw., czyli jest o 3 tys. zł niższa niż latem 2008 r. Duże korekty cen, o około 1,6 proc., nastąpiły również we Wrocławiu, Opolu i Łodzi.

— Wyjątkiem była Warszawa, gdzie ceny ofertowe nie spadły. Wydaje się, że to bardziej zaklinanie rzeczywistości przez sprzedających niż odzwierciedlenie sytuacji na rynku. Tu działa czynnik psychologiczny. Kupujący obawiają się przyszłości, a sprzedający żyją przeszłością i nie potrafią zrezygnować z cen sprzed 4-5 lat — mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Do zakupów nie przekonują nawet mniejsze koszty kredytu i rosnąca zdolność kredytowa przeciętnej rodziny, która w ostatnich sześciu miesiącach wzrosła o 42 tys. zł.

Jeszcze bardziej niż ceny ofertowe spadają ceny transakcyjne. W ujęciu rocznym ceny w Warszawie i Wrocławiu spadły o ponad 10 proc., w Krakowie aż o 18 proc., w Poznaniu o 8,4 proc., a w Łodzi o 6,9 proc. Ceny mieszkań są porównywalne do tych z 2006 r., czyli sprzed boomu budowlanego.

— Do zakupów powinny zachęcać coraz liczniejsze okazje pojawiające się na rynku i uzgadniane właśnie zmiany do Rekomendacji S IV, które już od 2014 r. ograniczą możliwość finansowania kredytem hipotecznym 100 proc. wartości nieruchomości — przypomina Marcin Jańczuk z Metrohouse.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy