Czytasz dzięki

Przychody i EBITDA KGHM lepsze od oczekiwań

opublikowano: 14-03-2018, 18:19
aktualizacja: 14-03-2018, 18:20

Producent miedzi, któremu w minioną sobotę odwołano prezesa, pochwalił się przychodami i zyskiem EBITDA lepszymi od średniej oczekiwań analityków.

Z konsensusu przygotowanego przez PAP wynika, że średnia oczekiwań analityków odnośnie przychodów KGHM w czwartym kwartale wyniosła 5,2 mld zł. Tymczasem firma osiągnęła przychody na poziomie 5,87 mld zł. Zysk EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację, miał wynieść 1,26 mld zł, a wyniósł więcej, bo 1,476 mld zł.

Zobacz więcej

KGHM logo

REUTERS_Kacper Pempel_Forum

Poniżej konsensusu wypadł zaś zysk netto – oczekiwano 608 mln zł, a jest 176 mln zł. PAP podał jednak, że konsensus nie uwzględnia odpisów, o których KGHM poinformował w lutym. Ich łączny wpływ na wynik finansowy grupy to ok. 310 mln zł.

W liście do akcjonariuszy Rafał Pawełczak, prezes KGHM, podkreślił, że po trudnym dla miedzi 2016 roku, ubiegły rok przyniósł wyraźne ożywienie gospodarki światowej, widoczne również w cenach metali.

„Produkcja miedzi płatnej w segmencie KGHM International odnotowała spadek o -10 proc., podczas gdy kopalnia Sierra Gorda wzrost o +3,7 proc. Dostrzegalny wzrost produkcji srebra o +2% nastąpił w głównej mierze dzięki polskim oddziałom. Produkcja molibdenu zarejestrowała skok aż o +61,5 proc., co w szczególności jest efektem znacznej poprawy procesów produkcyjnych w kopalni Sierra Gorda” – napisał Rafał Pawełczak.

Wskazał też problemy operacyjne w KGHM, z którymi grupa borykała się w minionym roku.

- W 2017 roku produkcja miedzi płatnej w całej grupie zmniejszyła się o -3 proc., z poziomu 677 tys. ton do 656 tys. ton. Wpływ na obniżenie produkcji z wsadów własnych w kraju o -4,5 proc. miały między innymi awaria w Hucie Miedzi Głogów I oraz opóźnienie w uruchomieniu instalacji do prażenia koncentratu” – czytamy w liście.

W minioną sobotę rada nadzorcza KGHM, który jest nadzorowany przez Ministerstwo Energii, odwołała ze stanowiska prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego.

- Rada nadzorcza oczekuje zmiany linii działania za granicą. Nadal mamy duże straty z inwestycji za granicą z jednoczesnym niedosytem inwestycji w Polsce – tak odwołanie prezesa komentował dla PAP Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane