Przyjaciele, których dopiero trzeba oswoić

Marcin Złoch
opublikowano: 2008-10-06 00:00

Telefon i internet mogą dziecku ułatwić kontakt z rodzicami i przyjaciółmi, ale mogą też być niebezpieczne. Firmy to dostrzegły.

est wiele korzyści z telefonii mobilnej. Ale mogą też pojawić się problemy, jeśli komórka jest używana w sposób nieodpowiedzialny lub niebezpieczny. Szczególnie dotyczy to najmłodszych.

Właśnie z myślą o bezpieczeństwie dzieci CenterNet rozpoczął akcję społeczną pod hasłem "Moja pierwsza komórka". CenterNet to piąty infrastrukturalny operator komórkowy w Polsce, w 100 proc. zależny od NFI Midas, notowanego na warszawskiej giełdzie. W listopadzie 2007 r. firma wygrała przetarg na wykorzystanie częstotliwości GSM w paśmie 1800 GHz. Kampania edukacyjna, która ma propagować zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci, jest pierwszym "wyjściem z cienia" tego operatora.

— Ta akcja to okazja do pokazania "ludzkiej" twarzy działalności biznesowej. Z przeprowadzonych przez nas sondaży wyłonił się obraz dziecka z telefonem, zbyt często nieodpowiedzialnie wykorzystywanym, np. do żartów — informuje Grzegorz Tomczyk, wiceprezes CenterNet.

Porady Fonia

Polacy kupują coraz więcej urządzeń elektronicznych związanych z komunikacją, w tym telefonów komórkowych. Jeśli komórka jest przeznaczona dla dziecka, nie wolno zapominać, że dajemy mu do rąk narzędzie, które może być wykorzystane na wiele sposobów, nie zawsze takich, o jakich myśleliśmy podczas zakupu.

— Chcemy w ramach tej akcji dowiedzieć się, czym telefon komórkowy jest dla dziecka i jak je oraz rodziców uchronić przed różnymi niebezpieczeństwami z nim związanymi — zapowiada Jakub Antoszewski z instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC.

— Uważam, że dzieci powinny koniecznie poznawać podstawowe zasady korzystania z telefonu. Poprawi to ich bezpieczeństwo — dodaje Mariola Błaszczyk, pedagog szkolny.

Bohaterem akcji CenterNetu jest animowana postać — Fonio, który na podstawie swoich doświadczeń radzi dzieciom, jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z pierwszej komórki.

— Zasady Fonia są bardzo pomocne dla dzieci i rodziców. Siedem rad Fonia to jakby instrukcja obsługi komórki, z którą każdy młody człowiek powinien się zapoznać — twierdzi Grzegorz Tomczyk.

Silna grupa

Kampania jest skonstruowana tak, by treści dla siebie znaleźli w niej zarówno dzieci, jak i dorośli. Przygotowano spoty telewizyjne, kinowe, radiowe, plakaty, komiksy. Dla rodziców są specjalne porady z ćwiczeniami. Platformą komunikacji jest strona internetowa www.mojapierwszakomorka.pl.

Organizatorom udało się pozyskać partnerów, którzy hołdują idei odpowiedzialnego społecznie biznesu: Radio Zet, Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC, Onet.pl, kanał telewizyjny Cartoon Network, sieć Multikino, sieć sprzedaży sprzętu cyfrowego Vobis, dwutygodnik "Witch" (wydawnictwo Egmont), Grupę ArboMedia, studio Agencja Harder Harder, sieć reklamy kontekstowej AdKontekst, sieć salonów Bartek oraz Quadri Foglio, sieć Smyk, portal czasdzieci.pl, Fundację Niezapominajka i Fundację Dzieci Niczyje — "Program safer internet w Polsce". Honorowy patronat nad akcją objął prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. l