Przypilnują reformy na rynku zamówień

opublikowano: 03-08-2015, 22:00

Projekt nowego prawa zamówień publicznych zjednoczył organizacje pracodawców i związkowe. Chcą zadbać o dobre prawo.

Pracodawcy i związkowcy będą wspólnie i aktywnie uczestniczyć w pracach nad nowym prawem zamówień publicznych. Zawarli w tej sprawie porozumienie. Porozumienie Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan oraz Forum Związków Zawodowych (FZZ), NSZZ Solidarność i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) zawarto w związku z projektem nowej ustawy przygotowanym rzez Urząd Zamówień Publicznych (UZP). Jej uchwalenie jest konieczne. Polska musi wdrożyć przed 18 kwietnia 2016 r. dyrektywy unijne, które mają m.in. przyspieszyć proces udzielania zamówień czy umożliwić prowadzenie negocjacji. Sygnatariusze porozumienia podkreślają, że prace nad nowym prawem zamówień publicznych powinny być prowadzone z poszanowaniem wypracowanych do tej pory dobrych standardów.

Należą do nich np.: odejście od kryterium najniższej ceny, uwzględnianie w specyfikacjach warunków zamówienia pełnej waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy oraz zatrudniania pracowników na etacie. Lewiatan zwraca uwagę, że UZP przygotował projekt implementacji oparty na dosłownym tłumaczeniu dyrektywy. W Unii Europejskiej takie rozwiązanie wybrała tylko Wielka Brytania, co w praktyce się nie sprawdziło.

— Zdecydowanie lepszy skutek uzyskały Francja, Portugalia, Hiszpania, Niemcy. Najpierw postanowiły one wdrożyć przepisy niezbędne z uwagi na implementację, a szczegółowe wprowadzić z chwilą dostosowania dyrektyw do prawa krajowego — wyjaśnia Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Lewiatanie. Zapowiada, że związki zawodowe oraz pracodawcy będą pracować na rzecz eliminacji wszelkich niedoskonałości w przyszłej ustawie.

— Powinny znaleźć się tam rozwiązania pozwalające na odrzucanie ofert, które nie zapewniają zatrudnionym przy realizacji zamówienia wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej ustawowo płacy — mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu