Przyspieszenie ma różne oblicza

opublikowano: 14-01-2014, 00:00

Realna działalność prawodawcza kończy się w UE znacznie wcześniej, przed Wielkanocą

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się we wszystkich państwach członkowskich w terminie 22-25 maja (konkretny dzień w zależności od obyczajów w danym kraju), ale realna działalność prawodawcza kończy się w UE znacznie wcześniej, przed Wielkanocą. Na przykład PE ostatni raz głosuje w Strasburgu w Wielki Czwartek. A potem już cała klasa polityczna zajmie się wyłącznie kampanią. Nic zatem dziwnego, że w najbliższych tygodniach zapowiada się gwałtowne przyspieszenie i czyszczenie zaległości.

Jednym z takich finiszujących tematów, o kapitalnym znaczeniu dla Polski, jest gaz łupkowy. Dość optymistyczny wydźwięk ma informacja, że kończąca niedługo działalność Komisja Europejska (KE) pod przewodem Jose Manuela Barroso w kwestii łupków pozostawi po sobie propozycje jedynie rekomendacji i strategicznych wytycznych, dotyczących poszukiwania i wydobycia gazu — a nie szczegółowej dyrektywy. Najbardziej kontrowersyjna i wywołująca najwięcej protestów obrońców środowiska metoda szczelinowania hydraulicznego uzyska zatem tylko ramowe zasady unijne, a odpowiedzialność przesunięta zostanie do ustawodawstwa państw ową metodę wprowadzających.

To rozsądny kompromis, którego zaproponowanie przyszło KE zdecydowanie łatwiej ze świadomością horyzontu czasowego. Notabene ciekawie toczy się inna rozgrywka na drugim polu bardzo ważnym dla Polski — sporze o cele redukcji emisji CO 2. Z gmachu Berlaymont przy rondzie Schumana przebił się poza wyciszone gabinety istotny spór między Connie Hedegaard, komisarz ds. klimatu, a Güntherem Oettingerem, komisarzem ds. energii, oraz Antonio Tajanim, komisarzem ds. przemysłu i przedsiębiorczości. Przyspieszająca Dunka chce sfinalizować swoją kadencję w KE wskaźnikami równie idealistycznymi, co nierealnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy