Przyspieszenie vs przyspieszenie

27-08-2018, 22:00

Sierpniowa kanikuła przyciszyła konflikty między rządem a instytucjami unijnymi.

Ale już wracamy do normy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) właśnie rozpoczął procedurę, na razie techniczną, rozpatrywania pięciu tzw. prejudycjalnych pytań Sądu Najwyższego (SN), dotyczących skrócenia o pięć lat wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Propaganda rządowa akcentuje, że do jakiejkolwiek merytorycznej decyzji TSUE jeszcze daleko. Środowisko sędziowskie podkreśla natomiast znaczenie podjęcia tematu już po niecałych trzech tygodniach od wpłynięcia 9 sierpnia pytań SN.

Zobacz więcej

Czynności KRS usiłowali zatrzymać protestujący przeciwko wymianie sędziów SN, ale policja ich usunęła. Fot. Mateusz Włodarczyk

U nas także przyspieszenie — Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) wykonała rozkaz niezwłocznego wyłonienia nowej obsady SN. Trudno nie dostrzec tzw. koincydencji terminowej między działaniami TSUE i KRS. Przy czym przyspieszenie w Polsce nie ma sensu, albowiem w unijnych realiach tryb przyspieszony oznacza wydanie orzeczenia w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie walec już się po SN przetoczy i będzie pozamiatane. Notabene podobne są rokowania w sprawie o naruszenie praworządności, wszczętej przez Komisję Europejską przeciwko rządowi.

Trudno typować, czy TSUE w ogóle odpowie na nietypowe pytania SN. Bez względu jednak na czas rozpatrywania tej sprawy, reakcja rządu PiS już się krystalizuje. Jeśli orzeczenie z Luksemburga będzie po myśli władców kraju — TSUE wyjdzie na organ obiektywny i zasługujący na zaufanie. Jeśli jednak uzna ustawę o SN za naruszającą unijny porządek prawny, to wara mu od wewnętrznych spraw Polski. W ocenie tzw. dobrej zmiany takie orzeczenie nie zasłuży na respektowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Przyspieszenie vs przyspieszenie