Przyspieszenie vs przyspieszenie

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Sierpniowa kanikuła przyciszyła konflikty między rządem a instytucjami unijnymi.

Ale już wracamy do normy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) właśnie rozpoczął procedurę, na razie techniczną, rozpatrywania pięciu tzw. prejudycjalnych pytań Sądu Najwyższego (SN), dotyczących skrócenia o pięć lat wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Propaganda rządowa akcentuje, że do jakiejkolwiek merytorycznej decyzji TSUE jeszcze daleko. Środowisko sędziowskie podkreśla natomiast znaczenie podjęcia tematu już po niecałych trzech tygodniach od wpłynięcia 9 sierpnia pytań SN.

Czynności KRS usiłowali zatrzymać protestujący przeciwko wymianie sędziów SN, ale policja ich usunęła.
Zobacz więcej

Czynności KRS usiłowali zatrzymać protestujący przeciwko wymianie sędziów SN, ale policja ich usunęła. Fot. Mateusz Włodarczyk

U nas także przyspieszenie — Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) wykonała rozkaz niezwłocznego wyłonienia nowej obsady SN. Trudno nie dostrzec tzw. koincydencji terminowej między działaniami TSUE i KRS. Przy czym przyspieszenie w Polsce nie ma sensu, albowiem w unijnych realiach tryb przyspieszony oznacza wydanie orzeczenia w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie walec już się po SN przetoczy i będzie pozamiatane. Notabene podobne są rokowania w sprawie o naruszenie praworządności, wszczętej przez Komisję Europejską przeciwko rządowi.

Trudno typować, czy TSUE w ogóle odpowie na nietypowe pytania SN. Bez względu jednak na czas rozpatrywania tej sprawy, reakcja rządu PiS już się krystalizuje. Jeśli orzeczenie z Luksemburga będzie po myśli władców kraju — TSUE wyjdzie na organ obiektywny i zasługujący na zaufanie. Jeśli jednak uzna ustawę o SN za naruszającą unijny porządek prawny, to wara mu od wewnętrznych spraw Polski. W ocenie tzw. dobrej zmiany takie orzeczenie nie zasłuży na respektowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy