Czytasz dzięki

Przyszłość jest zapisana w genach

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Czy refundacja badań genetycznych może przynieść oszczędności dla indywidualnego pacjenta i dla budżetu państwa? Sprawdzają to Warsaw Genomics i Deloitte.

“Puls Biznesu”: Genetyka to przyszłość w diagnostyce chorób, ale czy w Polsce już o tym wiemy?

Precyzja badań genetycznych jest wysoka, sięga ok. 95 proc. Pamiętać jednak należy, że jest to nowa metoda i wciąż rozwijamy wiedzę w jej obszarze - zaznacza dr hab. med. Anna Wójcicka, prezes Warsaw Genomics, spin-offu Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej

Precyzja badań genetycznych jest wysoka, sięga ok. 95 proc. Pamiętać jednak należy, że jest to nowa metoda i wciąż rozwijamy wiedzę w jej obszarze - zaznacza dr hab. med. Anna Wójcicka, prezes Warsaw Genomics, spin-offu Uniwersytetu Warszawskiego. ARC

Dr hab. med. Anna Wójcicka, prezes Warsaw Genomics, spin-offu Uniwersytetu Warszawskiego: W lipcu 2017 r. ukazał się raport prof. Sally Davies, doradcy brytyjskiego rządu ds. ochrony zdrowia, w którym jasno zaznacza, że każdy pacjent onkologiczny musi mieć łatwy dostęp do badań genetycznych. W Polsce sytuacja jest zgoła odmienna - tego typu badania nie podlegają pełnej refundacji. A przy obecnym poziomie rozwoju genetyki możemy już wskazać osoby o podwyższonym ryzyku zachorowalności na nowotwory i zaproponować im wczesną i regularną diagnostykę. Genetyka znajduje zastosowanie także na etapie doboru właściwej metody leczenia, stanowi element tzw. terapii celowanej, która w przeciwieństwie do tradycyjnych metod jest mniej obciążająca dla organizmu. Ale nadal niewielu pacjentów wie, że takie badania są dostępne.

W Warsaw Genomics korzystamy z takiego samego sprzętu, odczynników i baz danych jak inni, opracowaliśmy jednak szereg własnych metod badania i algorytmów analizy. Umożliwia to wykonywanie badań genetycznych za ceny nawet kilkunastokrotnie niższe niż na Zachodzie. Prowadzimy badania pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwory i inne choroby zapisane w genach, np. choroby serca czy neurologiczne. Potrafimy także określić, jak pacjent zareaguje na  zaproponowane leczenie. 

W badaniu jednocześnie analizujemy 600 próbek, co umożliwia wykonanie badania pojedynczej osoby za cenę kilkuset złotych. To powoduje, że badanie przesiewowe może być dostępne dla każdego.

U nas wciąż nie są to badania z podstawowego pakietu medycznego. Jakie są szanse, by się to zmieniło?

Badania genetyczne podlegają refundacji jedynie w niewielkim zakresie. Firma Deloitte przygotowuje obecnie raport, w którym chce wykazać, jakie oszczędności przyniosłoby prowadzenie przesiewowych badań genetycznych pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwór. Będzie gotowy za około dwa miesiące. 

Dla mnie, jako lekarza i naukowca, nie ulega wątpliwości, że takie badania przynoszą gigantyczne korzyści dla zdrowia i życia indywidualnego człowieka - korzyści tych nie da się przeliczyć na pieniądze. Celem firmy Deloitte jest jednak wykazanie, że takie badania przynoszą także korzyści na poziomie całego społeczeństwa. 

Dotychczas przebadaliśmy ok. 16 tys. osób i u 4 proc. z nich wykryliśmy zmiany genetyczne, które zwiększają ryzyko choroby nowotworowej. Tacy pacjenci wymagają znacznie wcześniejszego i intensywniejszego nadzoru onkologicznego, który umożliwia wczesne wykrycie choroby. Do niedawna uznawało się, że 5-10 proc. wszystkich nowotworów jest “zapisanych” w genach, dziś wydaje się, że wskaźniki te mogą być znacznie wyższe. A jak wiemy, profilaktyka jest pod każdym względem lepsza i mniej obciążająca niż późniejsze leczenie, nie tylko w kontekście samej jednostki, ale i całego państwa.

Precyzja badań genetycznych jest wysoka, sięga ok. 95 proc. Pamiętać jednak należy, że jest to nowa metoda i wciąż rozwijamy wiedzę w jej obszarze.

 Pracodawcy zaczynają już dopisywać je do pakietów pracowniczych?

Zgłasza się do nas coraz więcej firm finansujących badania genetyczne swoim pracownikom. Oczywiście są one dobrowolne, a ich wyniki niedostępne dla pracodawców. Działania te - jako pozapłacowy element wynagrodzenia - wpisują się w ogólnoświatowy trend dbania o dobrostan pracowników.

 

Warsaw Genomics powstał jako spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Wykorzystuje nowoczesne narzędzia analizy genetycznej i w genomie człowieka wykrywa błędy, które mogą stanowić przyczynę zachorowań m.in. na nowotwory. Obecnie firma posiada dwa laboratoria - w Warszawie i Białymstoku. Jest laureatem wielu nagród za innowacyjne spojrzenie na diagnostykę, popularyzację genetyki i transfer technologii na rynek. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała: Anna Bełcik

Polecane