Przyszłość w rękach młodego pokolenia

Partnerem publikacji jest Boston Consulting Group
opublikowano: 06-09-2022, 14:14
aktualizacja: 06-09-2022, 15:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Za nami kolejna edycja EmpowerPL – wyjątkowego programu mentoringowego łączącego najzdolniejszych polskich studentów z liderami biznesu.

W tegorocznej, piątej edycji EmpowerPL utworzono 70 par podopiecznych z mentorami, którzy przez pół roku dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. Program podzielono na cztery ścieżki rozwoju: klasyczną, technologiczną, data science oraz zrównoważonego rozwoju.
W tegorocznej, piątej edycji EmpowerPL utworzono 70 par podopiecznych z mentorami, którzy przez pół roku dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. Program podzielono na cztery ścieżki rozwoju: klasyczną, technologiczną, data science oraz zrównoważonego rozwoju.

EmpowerPL to niezwykła inicjatywa, podczas której młode osoby studiujące w Polsce i za granicą mają szansę na otrzymanie wsparcia i doradztwa od doświadczonych przedsiębiorców – prezesów największych polskich firm, a także założycieli start-upów. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r. Od tego czasu z każdym rokiem zwiększała się liczba osób biorących udział w programie. EmpowerPL jest organizowany przez międzynarodową firmę doradztwa strategicznego Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii i we Francji.

W tegorocznej, piątej już odsłonie EmpowerPL zostało utworzonych 70 par podopiecznych (mentees) z mentorami, którzy przez ostatnie sześć miesięcy dzielili się swoim doświadczeniem i ekspertyzą. Program jest podzielony na cztery ścieżki rozwoju, którymi mogą podążyć biorący w niej udział studenci: klasyczną, technologiczną, data science oraz sustainability (ścieżka zrównoważonego rozwoju).

Kluczowa funkcja mentoringu

Biorący udział w inicjatywie mentorzy oraz ich mentees mieli okazję spotkać się na podsumowującej ostatnią edycję gali, która odbyła się 2 września w Warszawie. W czasie wydarzenia podzielili się swoimi przemyśleniami na temat mentoringu, a także pochwalili wspólnymi osiągnięciami z ubiegłego roku. Przedstawiciele BCG podziękowali wszystkim uczestnikom za udział w programie, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę i kolejne sukcesy w nadchodzących edycjach.

– Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji EmpowerPL za zaangażowanie, a także bycie częścią tego mostu pomiędzy starszym a młodszym pokoleniem – liderom, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami, a także studentom za świeżą perspektywę, jaką wnieśli do programu – przywitał gości Franciszek Hutten-Czapski, dyrektor zarządzający i senior partner BCG Warszawa.

Podczas gali odbyła się debata, w której udział wzięli tegoroczni mentorzy. Podkreślili, jak niezwykle ważną funkcję spełnia mentoring w życiu każdego z nas. Wyrazili przekonanie, że posiadanie odpowiedniego wsparcia i doradztwa może być kluczowe na ścieżce rozwoju kariery, a także w życiu osobistym.

Głównym celem każdego człowieka jest rozwój osobisty. By skutecznie osiągać wyznaczone cele, nie możemy się izolować. Musimy wymieniać pomysły, doświadczenia i wzajemnie uczyć się od siebie. Dlatego mocno wierzę w ideę mentoringu i bardzo się cieszę, że sama miałam szczęście poznać doświadczone osoby, które pomogły mi na mojej ścieżce kariery

Jolanta Karny
prezes zarządu AVIVA w Polsce

Sukces inicjatywy pokazał, że mentoring może być bardzo pomocny we wdrażaniu młodszych pokoleń do pracy na stanowiskach korporacyjnych. Mentorzy byli zgodni, że udzielanie wsparcia osobom dopiero zaczynającym karierę powinno być pewnego rodzaju obowiązkiem stojących na czele polskich firm przedsiębiorców.

– Wierzę, że bycie mentorem jest moralnym obowiązkiem każdego doświadczonego lidera. Musimy dzielić się tym, co wiemy i czego doświadczyliśmy, a także pomagać w unikaniu błędów, które sami popełniliśmy w przeszłości. Wymaga to kompletnego zaufania, transparentności i autentyczności – powiedział Przemysław Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska.

Wspierajmy Ukrainę

Chociaż gala była powodem do celebracji, to spotkanie przebiegło w cieniu tragicznych wydarzeń, które cały czas rozgrywają się w Ukrainie. W związku z tą dramatyczną sytuacją BCG ogłosiło, że od kolejnej edycji EmpowerPL zostanie uruchomiony specjalny program dla ukraińskich talentów, łączący przedstawicieli biznesu, świata nauki z całej Europy z tego kraju z najbardziej uzdolnionymi studentami.

W odbudowie Ukrainy chodzi nie tylko o fizyczną infrastrukturę, taką jak mosty czy fabryki, lecz również o odbudowę talentu. Musimy zrobić wszystko, by młodzi bystrzy ludzie z tego kraju mieli okazję do rozwinięcia swoich skrzydeł. Ten program będzie istotnym elementem, który przybliży nas do tego celu

Oktawian Zając
Szef biura BCG Warszawa

Gościem specjalnym gali był Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Na samym wstępie swojego przemówienia wyraził ogromne podziękowania dla wszystkich Polaków, w szczególności młodego pokolenia, którzy od początku wojny w Ukrainie stanęli na wysokości zadania i nieśli bezinteresowną pomoc uchodźcom wojennym.

– Kryzysy często wiążą się z opóźnioną reakcją – w przypadku Polski było całkowicie odwrotnie. Wasze społeczeństwo pokazało w ostatnich miesiącach niesamowitą zdolność do szybkiej mobilizacji. Już 24 lutego każdy Polak zadał sobie pytanie: „Co mogę zrobić, by pomóc?”. Miliony uchodźców przeszło przez granicę do Polski i to wy zaopiekowaliście się nimi. Daliście im dach nad głową, a ich dzieciom możliwość kontynuacji nauki w waszych szkołach – powiedział Mark Brzeziński.

W gali uczestniczył również przedstawiciel ukraińskiego biznesu Vladyslav Rashkovan, dyrektor wykonawczy oraz członek zarządu grupy IMF. Zaapelował on do mentorów, by przekazywali oni swoim podopiecznym odpowiednie wartości i chęć niesienia pomocy innym.

– Bądźcie aniołami dla swoich podopiecznych i prawdziwymi wzorami do naśladowania. Zainspirujcie młodych ludzi, by pomoc innym na stałe wpisała się w ich system wartości. Program EmpowerPL jest świetną okazją do podzielenia się tą wizją świata – powiedział Vladyslav Rashkovan.

Przedsiębiorca podziękował za ogromne wsparcie, jakiego Polacy udzielają ofiarom wojny. Zaapelował również o to, by nasze społeczeństwo stało się pomostem łączącym Ukrainę z Unią Europejską.

– Bardzo bym chciał, by Polacy zrobili wszystko, co w ich mocy, by zbliżyć Ukrainę do Europy. Polska powinna stać się wzorem do naśladowania dla Ukrainy – czy to w kontekście zrozumienia prawa, roli społecznych, czy europejskiego systemu wartości. Może to się okazać kluczowe w osiągnięciu celu, jakim jest dołączenie naszego kraju do Unii Europejskiej – przekonywał Vladyslav Rashkovan.

Wyzwania przyszłości

Pomimo wielkiego zaangażowania polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom eksperci podkreślają, że jest jeszcze wiele obszarów, w których nasze działania powinny być skuteczniejsze. Jedną z kluczowych kwestii jest zapewnienie ciągłości edukacji dla ukraińskich dzieci, które wciąż przybywają do naszego kraju.

– Młodzi ludzie z Ukrainy są ofiarami braku ciągłości w ich ścieżce edukacji. Musimy znaleźć odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nam uporać się z takimi problemami jak chociażby bariera językowa. Przykładem odpowiednich działań jest nasza inicjatywa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, podczas której zorganizowaliśmy możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego dla 1200 uczniów z Ukrainy. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb w całym procesie włączania uczniów z Ukrainy do polskiego systemu edukacji – przekonywał prof. Marek Lusztyn, wiceprezes zarządu ds. zarządzania ryzykiem w mBanku i profesor SGH.

Eksperci byli zgodni, że rola mentoringu i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń musi się zwiększać w najbliższych latach, a przyszłość zarówno biznesu, jak i całej planety zależy od najmłodszej generacji, dopiero zaczynającej swoją drogę życiową.

– Powinniśmy być skromni i ze szczerością spojrzeć na to, kim jesteśmy dla przyszłych pokoleń. Nasza generacja chciała rozwiązać wiele problemów, z którymi nie udało nam się uporać. Nadszedł czas, by przekazać pałeczkę naszym następcom. Chciałbym zaapelować do mentorów, byście pokazywali młodym ludziom kulisy waszej pracy i powoli włączali ich w procesy decyzyjne. Ta młoda generacja zrobiła już teraz wiele dla świata i szczerze mówiąc, potrzebujemy ich pomocy – podsumował Mark Brzeziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane