PSE chcą upadku KFI Colloseum

Maria Trepińska
opublikowano: 27-09-2002, 00:00

Na 15 listopada Sąd Rejonowy w Gliwicach wyznaczył rozprawę w sprawie upadłości Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum z Ornontowic. Postępowanie wszczęto na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Wkrótce historia Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum, spółki należącej do Józefa J., poszukiwanego listem gończym, znajdzie finał w sądzie.

— Na 15 listopada została zaplanowana rozprawa w tej sprawie — poinformowano nas w sekretariacie wydziału gospodarczego sądu w Gliwicach.

Przy okazji ujawniono, że PSE złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości KFI Colloseum 27 maja.

Według Reginy Wegnerowskiej, rzecznika PSE, prokuratura nadal prowadzi śledztwo w sprawie rozliczeń między PSE, Będzińskim Zakładem Energetycznym (BZE) i KFI.

— Trudno powiedzieć, jaki jest poziom zobowiązań Colloseum wobec PSE. To się zmienia. Sprawa wzajemnych rozliczeń może sięgać około 400 mln zł — wyjaśnia Regina Wegnerowska.

PSE dostarczały energię BZE. Ten sprzedawał go m.in. hutom i kopalniom. W związku z tym, że odbiorcy nie płacili BZE, narastały zobowiązania zakładu wobec PSE. W grudniu 1998 r. KFI Colloseum podpisało umowę z PSE na windykację należności od BZE.

W rozmowie z „PB” Jerzy Wątroba, prezes BZE, ujawnił, że zakład przekazał w latach 1999-2001 na konta KFI i osób powiązanych z konsorcjum 360 mln zł. Przekazane środki nie trafiły jednak na konto PSE. Sprawą zainteresowała się prokuratura w Katowicach. W wyniku śledztwa w lutym 2002 r. postawiono zarzuty Józefowi J., głównemu udziałowcowi KFI Colloseum, Piotrowi W., wiceprezesowi spółki, oraz Romanowi N. głównemu księgowemu BZE.

Zarząd PSE liczy obecnie na odzyskanie środków z masy upadłościowej KFI Colloseum, ale to może nie być łatwe. Większość posiadanych aktywów spółka już zbyła. Jej siedziba jest zamknięta, pracownicy zwolnieni. KFI sprzedało 63 proc. akcji Huty Pokój. Józef J. pozbył się też akcji w firmie Prim. Nadal ma 7,35 proc. akcji w Energomontażu Północ i 9,35 proc. w Hucie Ferrum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PSE chcą upadku KFI Colloseum