PSE Electra pomoże hucie

Agieszka Berger
05-12-2002, 00:00

PSE Electra przedstawiła Hucie Zawiercie propozycję zawarcia tymczasowej umowy sprzedaży energii. Ma ona na krótko zastąpić dotychczasowy kontrakt huty z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, które od stycznia wycofają się z handlu energią.

Zawarcie tymczasowej umowy sprzedaży energii między Hutą Zawiercie (HZ) z grupy Impexmetalu a PSE Electra, spółką zależną Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), ma dać czas na znalezienie rozwiązania problemu zakupu prądu przez HZ. Od 1 stycznia PSE będą zwolnione od obowiązku sprzedaży energii odbiorcom końcowym (o czym pisał wczorajszy „PB”) podłączonym bezpośrednio do ich sieci. Spółka zamierza skorzystać z możliwości, jaką da jej znowelizowane prawo energetyczne, bo uważa, że sprzedaż energii na podstawie taryfy jest dla niej nieopłacalna.

Stanisław Dobrzański, prezes PSE, podkreśla, że rezygnacja od 1 stycznia z handlu energią z trzema odbiorcami (do tej trójki, oprócz HZ, należą Zakłady Koksownicze Przyjaźń i Huta Częstochowa) to element liberalizacji rynku energii i budowania niezależnej pozycji operatora systemu przesyłowego.

— Spółka PSE Operator, która powstanie w przyszłym roku na bazie sieciowego majątku PSE, zgodnie z wytycznymi europejskimi ma w sposób niezależny świadczyć usługi przesyłowe na rzecz wszystkich uczestników rynku. Zakończenie dotychczasowych relacji handlowych z grupą odbiorców końcowych to element wycofywania się operatora z handlu energią, które jest niezbędne do zbudowania jego niezależności. Od stycznia sprzedażą energii odbiorcom końcowym zajmie się na własny rachunek PSE Electra, a PSE będą nadal świadczyć na ich rzecz usługi przesyłowe — mówi Stanisław Dobrzański.

Wypłacalna HZ, której problem prawdopodobnie najwcześniej doczeka się rozwiązania, nie będzie dla PSE Electra odbiorcą taryfowym. Mimo to przynajmniej w ciągu pierwszych miesięcy 2003 r. raczej nie musi obawiać się drastycznego wzrostu kosztów zakupu energii. Według Ryszarda Łągiewki, dyrektora technicznego HZ, propozycja przedstawiona wczoraj przez Electrę jest korzystna.

— Nowa umowa pozwala uniknąć tego, czego obawialiśmy się najbardziej — wysokich kosztów udziału w rynku bilansującym — mówi dyrektor.

Ze względu na specyfikę produkcji huta pobiera energię bardzo nieregularnie i nie może z wyprzedzeniem precyzyjnie planować zużycia. Jako klient pozataryfowy musi na własny koszt wyrównywać odchylenia na rynku bilansującym. Z wcześniejszych szacunków HZ wynikało, że koszty tej operacji podniosą jej ogólne koszty zakupu energii o 30-40 proc. Umowa z Electrą ma być skonstruowana tak, żeby udało się uniknąć podwyżki.

W ciągu kilku miesięcy partnerzy handlowi mają wypracować docelowe rozwiązanie problemu. Być może do HZ uda się „przywiązać” jednostkę produkującą prąd (najlepiej w elektrowni wodnej, w której łatwo regulować wielkość produkcji), która będzie na bieżąco dostosowywała pracę do potrzeb huty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PSE Electra pomoże hucie