Psychopaci są gorszymi zarządzającymi

Panuje przekonanie, że aby przebić się w świecie finansów, trzeba być bezwzględnym.

Najnowsze badanie dowodzi jednak, że najbardziej bezwzględni zarządzający wcale nie osiągają lepszych wyników inwestycyjnych. Leanne ten Brinke oraz Dacher Keltner, amerykańscy profesorowie psychologii, przeanalizowali filmy z udziałem 101 zarządzających funduszami hedgingowymi. 16 proc. zarządzających, których zachowanie ujawniało najwięcej cech psychopatycznych (np. radość z cudzego nieszczęścia, mówienie ze spokojem o sytuacjach, które normalnie wywołują silne emocje), osiągało wyniki przeciętnie aż o 0,88 proc. rocznie gorsze od średniej.

— Specjaliści o większej skłonności do takich zachowań są dobrzy w gadaniu, ale potem nie wywiązują się z obietnic — stwierdziła Leanne ten Brinke. Jej zdaniem, wszyscy zarządzający wykazywali mniejszą lub większą skłonność do zachowań psychopatycznych, próbując osiągnąć własne korzyści za pomocą manipulowania ludźmi. Dotychczasowe badania wskazywały, że osoby o takich skłonnościach szybciej awansują. Uchodzą za pewnych siebie i ambitnych. Jednak obiektywna ocena odsłania ich słabsze wyniki, spowodowane m.in. nieumiejętnością współpracy — zarządzanie portfelami wymaga choćby wsłuchiwania się w propozycje kolegów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu