Pszenica czeka na wybicie

George Kleinman
opublikowano: 14-01-2002, 00:00

Jedną z zyskownych i najciekawszych formacji występujących na wykresach są tzw. wybicia. Następują one, gdy rynek po pewnym czasie przebywa w stałym obszarze cenowym, po czym nagle gwałtownie rusza. Sytuacje te zdarzają się na wszystkich rodzajach wykresów — minutowych, godzinowych, dziennych, tygodniowych czy nawet miesięcznych.

Istnieje jedna podstawowa reguła dotycząca wybić – im dłużej trwa konsolidacja, tym silniejsze one będą. Wybicie widoczne na wykresie dziennym ma większe znaczenie, niż na wykresie 30-minutowym. Poza tym jest jeszcze kilka mniej ważnych zasad, o których jednak warto pamiętać. Po wybiciu, rynek może wykonać ruch powrotny, lecz nie powinien powracać już do obszaru konsolidacji. Kursy muszą przez dłuższy czas pozostawać na poziomach po wybiciu. Jeśli powrót następuje zbyt szybko, jest to bardzo ważny sygnał ostrzegający przed fałszywym charakterem samego wybicia.

Warto obserwować zachowanie się wolumenu w dniu wybicia. Jeśli jest to rzeczywiste wyjście z konsolidacji powinien nastąpić bardzo wyraźny wzrost obrotów. Fałszywym wybiciom często towarzyszy ograniczony wolumen. Nigdy nie powinno się składać zleceń stop tuż pod poziomem wsparcia lub nieco ponad poziomem oporu. Tak często zachowują się amatorzy i z reguły źle się to dla nich kończy. Lepszym rozwiązaniem jest akceptacja większego ryzyka i położenie zleceń nieco dalej od wspomnianych poziomów.

Na wykresie kontraktów na pszenicę w ujęciu miesięcznym wyraźnie widać konsolidację i pierwsze objawy wybicia. Sam fakt, że konsolidacja trwała trzy lata może oznaczać wyjątkowo zyskowny ruch. Jeśli przyjąć, że cena pszenicy wzrośnie z obecnego poziomu 3 dolarów do około 5,5 dolara, będzie to oznaczało zysk na każdym kontrakcie wysokości 12 500 dolarów (depozyt około 1000 USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: George Kleinman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Pszenica czeka na wybicie