PTC wypracowała rekordowe zyski

Dawid Tokarz
opublikowano: 22-03-2002, 00:00

Polska Telefonia Cyfrowa odnotowała w 2001 r. rekordowy zysk netto — 427,2 mln zł, przy przychodach wysokości 4,34 mld zł. Udział w rynku operatora sieci Era spadł jednak z 40,5 do 37,8 proc.

Polska Telefonia Cyfrowa utrzymała pozycję lidera na polskim rynku telefonii komórkowej. Jej udział spadł jednak na koniec 2001 r. z 40,5 do 37,8 proc.

— Wynika to z naszej strategii, która zakłada skoncentrowanie się przede wszystkim na rynku klientów abonamentowych, a także na pilnowaniu kosztów. Nie będziemy pozyskiwać nowych klientów za wszelką cenę — tłumaczy Bogusław Kułakowski, prezes PTC.

Jego słowa potwierdzają wyniki, które operator sieci Era wykazał za 2001 r. Przychody firmy wzrosły (o 17,9 proc.) do poziomu 4,34 mld zł, zaś zysk netto spółki osiągnął rekordowe 427,2 mln zł, czyli był cztery razy wyższy niż w 2000 r.

Tak dobry wynik netto był w dużym stopniu zasługą utrzymywania się w 2001 r. wysokiego kursu złotego, co pozwoliło na osiągnięcie zysku netto z tytułu różnic kursowych na poziomie 153,9 mln zł.

Szef Ery liczy, że w 2002 r. liczba klientów kierowanej przez niego spółki zwiększy się o kolejny 1 mln klientów, do poziomu 4,8 mln osób. PTC chce także utrzymać na poziomie z 2001 r. zarówno tempo wzrostu przychodów, wskaźnik EBITDA do przychodów ze sprzedaży (który wyniósł 38,7 proc.) oraz poziom inwestycji (1,14 mld zł).

— Największy wpływ na nasz biznesplan i wyniki w kolejnych latach będzie mieć przyszłość UMTS, która w dużym stopniu uzależniona jest od zaawansowania technologicznego dostawców sprzętu oraz decyzji URT w sprawie przełożenia terminu uruchomienia usługi z 2003 r. na 2004 r. — mówi prezes Kułakowski.

Liczy on, że w najbliższym czasie rozstrzygnie się także sprawa opłat koncesyjnych za rozszerzenie koncesji GSM, za które Era zapłaciła więcej niż jej konkurenci. Prezes Ery nie chciał bezpośrednio odnosić się do krążących po rynku od jakiegoś czasu informacji o możliwości przejęcia kontroli nad PTC przez konsorcjum budowane przez BRE Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTC wypracowała rekordowe zyski