PTE Dom i KB są bliskie połączenia

Katarzyna Ostrowska
15-04-2002, 00:00

W maju, po kolejnych transferach, może zostać wreszcie ustalony parytet wymiany akcji przy połączeniu towarzystw emerytalnych Kredyt Banku i Domu. Akcjonariusze rozmawiają o fuzji od ponad roku. Na rynku spekulowano już, że oba fundusze są na sprzedaż.

Rozmowy na temat połączenia PTE Dom i PTE Kredyt Banku toczą się od ubiegłego roku.

— Na szczeblu zarządów rozmawiamy od kwietnia ubiegłego roku, akcjonariusze zaczęli rozmowy wcześniej. Jesteśmy gotowi do połączenia — mówi Marek Jandziński, prezes PTE Dom.

Problemem jest ustalenie parytetu wymiany akcji.

Ten problem spowodował dużą aktywność funduszy Dom i Kredyt Banku w walce o klientów z rynku wtórnego. PTE przeznaczyły na ten cel duże środki, wyniki były jednak imponujące i rekordowe na rynku. W okresie od lutego ‘01 do lutego ‘02 w trakcie pięciu transferów do OFE KB przystąpiło 57 667 osób, a wliczając jeszcze rok 2000 to w sumie 81 201. W OFE Dom było to odpowiednio 50 844 i 56 247 klientów. Liczba klientów w tych funduszach przyrastała najdynamiczniej na rynku.

Franciszek Zięba, prezes PTE KB, twierdzi, że fundusz wyhamowuje akwizycję.

— Po majowym transferze wszystko powinno się wyjaśnić, jeżeli oczywiście akcjonariusze dogadają się — zapewnia prezes.

Marek Jandziński chciałby, aby cały projekt połączenia PTE zakończył się w tym roku.

— Jeżeli akcjonariusze dogadają się do maja w kwestii parytetu, to będą szanse na zakończenie procesu w tym roku. Jeśli tak się nie stanie, fuzja zostanie przesunięta na pierwszy kwartał przyszłego roku — mówi szef PTE Dom.

Towarzystwa emerytalne Dom i Kredyt Banku złożyły wniosek o połączenie na początku września ubiegłego roku w Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Podmiotem przejmującym ma być PTE Dom, jako podmiot większy od Kredyt Banku. 75 proc. i 1 akcja w nowej strukturze ma przypaść akcjonariuszom Domu — Kulczyk Holdingowi (50 proc.) oraz TUiR Warta (50 proc.). Pozostałe udziały mają objąć akcjonariusze PTE KB — Kredyt Bank (98,1 proc.) i towarzystwo życiowe Nordea (1,9 proc.). Powstałe w wyniku fuzji towarzystwo ma się nazywać PTE Warty i Kredyt Banku.

Już pod koniec września podmioty zawiesiły jednak proces połączeniowy (zgodnie z prawem, mogą to zrobić nawet na 3 lata). Na rynku zaczęły pojawiać się wówczas informacje, że na sprzedaż są oba podmioty.

Fuzja PTE jest wynikiem powiązań kapitałowych obu spółek. Belgijska grupa KBC jest bowiem obecna zarówno w grupie Warty, jak i Kredyt Banku. KBC Insurance wraz z podmiotami zależnymi posiada 40,03 proc. Warty, a KBC Bank — 56,57 proc. akcji Kredyt Banku.

Strata finansowa PTE KB na koniec ubiegłego roku wyniosła 30,59 mln zł, a Domu — 32,78 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PTE Dom i KB są bliskie połączenia