PTE PZU miało 144 mln zł straty

Katarzyna Ostrowska
08-03-2000, 00:00

PTE PZU miało 144 mln zł straty

Wstępne wyniki finansowe PTE PZU wskazują na to, że w 1999 r. towarzystwo wygenerowało stratę w wysokości 144 mln zł. Jest ona wyższa o 53,8 mln zł niż strata lidera rynku — Commercial Union PTE BPH CU WBK. Do połowy marca wszystkie towarzystwa są zobligowane do przedstawienia wyników za 1999 r.

Przedstawiciele OFE PZU Złota Jesień deklarują, że około 15 proc. rachunków jest systematycznie zasilana składkami klientów. Na niecałe 60 proc. kont trafiła przynajmniej jedna wpłata. Na pozostałe nie wpłynęła ani jedna składka.

Towarzystwo ma małą sumę aktywów (542 mln zł) w porównaniu z liczbą pozyskanych klientów (blisko 1,9 mln). Jedną z hipotez, postawionych przez Jakuba Tropiło, prezesa PTE PZU jako przyczynę tego stanu, jest fakt, że fundusz cieszył się dużą popularnością wśród osób zatrudnionych w państwowych firmach, które nie zawsze płacą składki na ZUS. Może to potwierdzać fakt, że 65 proc. ubiegłorocznej sprzedaży dla OFE PZU Złota Jesień zrealizowali agenci, którzy zajmowali się wcześniej sprzedażą ubezpieczeń grupowych w zakładach pracy.

Jakub Tropiło powiedział również, że towarzystwo wyrównuje klientom sumę, jaką za przekazywanie składek do funduszu pobiera ZUS (0,76 proc.). Dotychczas PTE PZU zapłaciło z własnych środków już ponad 1 mln zł.

PTE PZU — jako pierwsze towarzystwo emerytalne — rozpoczęło wdrażanie systemu jakości ISO 9002. Dotychczas jedynie TUiR Warta posiada ten certyfikat, ale dotyczy on tylko jednego produktu. KO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTE PZU miało 144 mln zł straty