Puchną zatory płatnicze w biznesie

opublikowano: 07-12-2021, 20:00

Do 38,5 mld zł skoczyły zarejestrowane przeterminowane zaległości płatnicze między firmami. Rządowa walka z zatorami ciągle w powijakach.

Przeczytaj artykuł dowiedz się:

 • jak wygląda kondycja płatnicza firm
 • które branże brykają się z największymi problemami
 • co planuje UOKiK w walce z zatorami

W ciągu 12 miesięcy przeterminowane długi płatnicze wzrosły o 4,1 mld zł (12 proc.) i na koniec września 2021 r. sięgnęły 38,5 mld zł - wynika z przedstawionych przez BIG InfoMonitor danych o zadłużeniu przedsiębiorców (powyżej 30 dni) wobec sektora finansowego oraz kontrahentów.

Rozkład branżowy

Sytuacja płatnicza najbardziej pogorszyła się w następujących branżach: obsługa rynku nieruchomości, budownictwo, przemysł i rolnictwo.

- Dynamika wzrostu na poziomie 12 proc. wyraźnie wskazuje, że pandemia odcisnęła piętno na biznesie. Wcześniej zaległości w skali roku zwiększały się o co najwyżej 9 proc. Obecnie ryzyko współpracy z przedsiębiorcami mającymi kłopoty płatnicze jest większe niż przed pandemią - podkreśla Sławomir Grzelak, prezes BIG InfoMonitora.

Co ciekawe, nie rośnie liczba niesolidnych dłużników, która od roku waha się między 320 tys. a 326 tys. (obecnie jest ich 324 tys.).

Sytuacja płatnicza najbardziej pogorszyła się w sektorze produkcji i obrotu energii, gazu, gorącej wody (wzrost o 130 proc. - do 0,1 mld zł). Mimo tego skoku sektor ten ciągle jednak należy do 18 branż z nominalnie najniższymi przeterminowanymi długami. O jedną trzecią wzrosły opóźnienia płatnicze w obsłudze rynku nieruchomości (z 1,6 mld zł do 2,1 mld zł).

O 16 proc. wzrosły zaległości w budowlance (do 6,1 mld zł) oraz rolnictwie (do 0,7 mld zł). W przemyśle zatory płatnicze to już 6,9 mld zł (wzrost o 15 proc.).

Nominalnie najwyższe zaległości płatnicze ma handel (8,8 mld zł, wzrost w hurtowym wyniósł 12 proc., a w detalu 6 proc.). Są też pozytywne trendy.

- Pozytywnie zaskoczył transport, który zazwyczaj był w czołówce branż z problemami płatniczymi. Tym razem odnotował tylko 4-procentowy wzrost zaległości do 2,3 mld zł. Problemy relatywnie niewiele zwiększyły się też w zakwaterowaniu i gastronomii: zaległości wzrosły o 6 proc. do 1,8 mld zł – informuje Sławomir Grzelak.

Sprawdź program konferencji online “CFO Excellence 2022” >>

Ściganie króliczka

Jak na razie na panewce spaliła rządowa walka z zatorami płatniczymi. Choć od początku 2020 r. obowiązuje specustawa, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) za generowanie zatorów płatniczych ukarał tylko kilka firm na łączną kwotę ok. 1,5 mln zł.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, tłumaczył, że takie wyniki zwalczania zatorów są skutkiem zbyt sztywnych przepisów... utrudniających karanie firm. Dlatego stara się o ich uelastycznienie.

- Jesteśmy na finalnym etapie prac nad projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Jeszcze przed świętami skierujemy go do konsultacji publicznych – zapowiada Tomasz Chróstny.

Zmiany planowane w ustawie antyzatorowej
 • zmiana wzoru, według którego prezes UOKiK ma wyliczać wysokość kary finansowej dla firmy za generowanie zatorów płatniczych
 • ograniczenie ustawowych przesłanek wymuszających na prezesie UOKiK odstąpienie od wymierzenia kary
 • wyłączenie transakcji wewnątrz grupy kapitałowej
 • przedłużenie na lata 2022-23 progu 5 mln zł łącznych przeterminowanych płatności powodującego uruchomienie postępowania UOKiK wobec dłużnika
 • zmiany w zakresie sprawozdań o strategiach płatniczych dużych przedsiębiorstw
 • wydłużenie firmom terminu na składanie takich sprawozdań
 • ustalenie terminu dla resortu rozwoju na publikację zbiorczych sprawozdań w Biuletynie Informacji Publicznej
 • nałożenie na wszystkie duże firmy obowiązku składania kontrahentom oświadczenia o ich statusie dużego przedsiębiorcy
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane