Puck w przebudowie

opublikowano: 22-07-2018, 22:00

Władze miasta zmodernizowały ośrodek sportowy i podpisały umowy na dofinansowanie rewitalizacji centrum miasta.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku (MOKSiR), znany z organizacji imprez sportowych, w tym żeglarskich, o randze krajowej i międzynarodowej, służy mieszkańcom już od około 30 lat. We wtorek otwarto zmodernizowany budynek.

Od fundamentów

— Inwestycja obejmowała wykonanie elewacji ze szkła profilowanego o podwyższonych parametrach izolacyjnych na hali sportowej — 589 mkw., wymianę stolarki w 171 oknach, docieplenie ścian zewnętrznych — ok. 1,2 tys. mkw., ocieplenie stropodachu zewnętrznego o powierzchni ok. 3,4 tys. mkw., wykonanie izolacji i docieplenie fundamentów. Ponadto zmodernizowano instalację ciepłej wody użytkowej oraz c.o. W budynku wymieniono też oświetlenie — zamontowano 467 energooszczędnych lamp oraz instalację elektryczną o długości ok. 2,5 km — wylicza Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Realizacja projektu kosztowała ponad 5 mln zł, a to nie koniec. Trwają również prace w budynku Urzędu Miasta w Pucku. Oddano już do użytku drugie piętro, gdzie wymieniono oświetlenie na korytarzu i w pomieszczeniach biurowychoraz zamontowano nowe grzejniki i okna, a także zmodernizowano system ciepłej wody użytkowej. Choć prace w obu obiektach rozpoczęły się w podobnym terminie, w drugim zakończą się dopiero we wrześniu. Trwa docieplanie ścian zewnętrznych.

Wartość modernizacji to blisko 2,6 mln zł. Do obu inwestycji 3,1 mln zł dołożyła Unia Europejska.

Pora na centrum

W dniu otwarcia odnowionego MOKSiR władze Pucka zainaugurowały kolejne przedsięwzięcie — o znacznie większym zakresie.

— Po ponadtrzyletniej współpracy z mieszkańcami oraz urzędem marszałkowskim wreszcie możemy pochwalić się czymś więcej niż założenia.Trzy umowy na dofinansowanie rewitalizacji centrum Pucka opiewają na ponad 6 mln zł, czyli więcej niż połowę wartości całej inwestycji. Jej zakończenie w trzecim kwartale 2021 r. jest realne — mówi Hanna Pruchniewska.

Pracy jest sporo. Projekt został podzielony na część inwestycyjną, w ramach której przewidziano modernizację i przebudowę kilku obiektów, oraz społeczną, polegającą na organizacji zajęć dla mieszkańców. W ramach pierwszej części zostanie zrealizowanych pięć zadań, na które składa się m.in. budowa Puckiego Centrum Wsparcia przy ul. Pokoju 8. Istniejący budynek zostanie rozbudowany, w środku znajdą się gabinety terapeutyczne i sale wykładowe, a dodatkowo zostanie również zagospodarowany przyległy teren. Obiekt zostanie zaadaptowany na potrzeby Klubu Integracji Społecznej, gdzie będą podejmowane działania w ramach usług społecznych i aktywizacji społeczno-zawodowej.

Część inwestycyjna, która ma kosztować 10,2 mln zł, obejmie również modernizację 10 budynków komunalnych i 20 należących do wspólnot mieszkaniowych, które w ramach konkursu zostały wybrane na partnerów projektu. Remonty obejmą elewacje wraz z ociepleniem, dachy, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remonty klatek schodowych i piwnic w częściach wspólnych. Projekt zakłada również kompleksowe zagospodarowanie terenów wokół budynków, a także renowację skwerów przy ul. Nowy Świat oraz parku przy ul. Gen. Józefa Hallera. Część inwestycyjna ma na celu nie tylko poprawę warunków mieszkaniowych, ale też estetyki Pucka. Ponadto, chcąc zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, miasto kupi 72 kamery, które powiększą system monitoringu.

Część społeczna inwestycji, o wartości ok. 1,3 mln zł, będzie ściśle związana z budową Puckiego Centrum Wsparcia. Władze miasta chcą utworzyć placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, a także klub rodziców. Dodatkowo będą finansować szkolenia i warsztaty. Wszystko po to, aby zwiększyć aktywność społeczną oraz pomóc w podnoszeniu kompetencji zawodowych i odnawianiu zdobytych kwalifikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu