Puławy chcą mieć Police

Anna Bytniewska
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

Skarb zapewnia, że są chętni na chemiczne spółki. Wiadomo tylko o dwóch ofertach. Nietypowych.

Skarb zapewnia, że są chętni na chemiczne spółki. Wiadomo tylko o dwóch ofertach. Nietypowych.

Do wczoraj inwestorzy mogli składać oferty w procesie prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy (50,67 proc.) i Zakładów Chemicznych Police (59,41 proc.). Scenariusz prywatyzacji rysuje się nietypowo — ZA Puławy chcą przejąć Police. Z kolei spółka pracownicza chce przejąć Puławy. Czy mają rywali? Wiadomo, że wstępne zainteresowanie wyrażało sześć podmiotów.

— Oferty trafiły do doradcy prywatyzacyjnego. Zanim on ich nie przeanalizuje nie chcemy ujawniać szczegółów postępowania. Nawet tego, ile ofert wiążących wpłynęło. Zainteresowanie Puławami i Policami jest — podkreśla Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

Skarb ma wyłonić inwestorów dla Polic i Puław jeszcze w grudniu.

Police są w trudnej sytuacji. Czekają na zatwierdzenie przez Komisję Europejską programu restrukturyzacji. Puławy traktują to jak okazję — złożyły skarbowi warunkową ofertę. Zaproponowały, że dokapitalizują Police, ale pod warunkiem, że zadłużenie zostanie zrestrukturyzowane. W efekcie objęcia 7,5 mln akcji nowej emisji uzyskałyby 33-procentowy udział w akcjonariacie. Docelowo chcą przejąć kontrolę. Spółki od dłuższego czasu przygotowywały się do współpracy na zasadzie partnerstwa strategicznego.

— Globalny kryzys zweryfikował plany, ale wiedza o istniejących synergiach i korzyściach pozwala nam dzisiaj kontynuować działania — mówi Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy.

Puławskie Azoty mają ambicje bycia konsolidatorem branży chemicznej. Niedawno złożyły Grupie Ciech ofertę kupna 89,6 proc. akcji Gdańskich Fosforów. Decyzja ma zapaść do końca roku. Jeśli Puławom uda się kupić obie spółki, staną się największym graczem na rynku nawozów azotowych, wieloskładnikowych i fosforowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu