Puławy negocjują kredyt

ABT
opublikowano: 19-01-2011, 00:00

Po koszu

Po koszu

otrzymanym od skarbu

państwa przy zakupie Polic

spółka zmieniła priorytety.

Skarbowi państwa raczej trudno będzie liczyć na to, że Zakłady Azotowe Puławy wezmą udział w drugim podejściu do prywatyzacji ZCh Police.

— Skoncentrujemy się na transakcji zakupu Fosforów od Ciechu. Nasze możliwości finansowe nie są nieograniczone. Na ewentualną decyzję o ponownym ubieganiu się o kupno Polic wpływ mieć będzie sytuacja na chemicznym i finansowym rynku, a ta zmienia się gwałtownie — mówi Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy.

Police i Puławy mogły stworzyć podmiot, który byłby największym graczem na rynku nawozowym w Polsce. Dysponowałby on kompleksową ofertą nawozów. Miałby też zdywersyfikowaną strukturę produkcji, czego brakuje Policom (prawie 80 proc. przychodów pochodzi ze sprzedaży nawozów). Brak dywersyfikacji był główną przyczyną kłopotów Polic. Kurs ich akcji wzrósł jednak istotnie, a sytuacja rynkowa się poprawia. To dla skarbu państwa oznaczało jedno: oferta Puław stała się nieatrakcyjna. Tym bardziej że była warunkowa — Puławy uzależniały jej zrealizowanie od restrukturyzacji zadłużenia Polic.

Czy oferta puławskiej spółki mogła być lepsza?

— Nasze podejście do inwestowania jest długofalowe, dlatego taka a nie inna była konstrukcja oferty. Sprawa zakupu Polic jest dla nas zamknięta — twierdzi Paweł Jarczewski.

Zarząd przygotowuje teraz wniosek na walne o wyrażenie zgody przez akcjonariuszy na zakup Fosforów i program inwestycyjny dla tej spółki. Prezes nie ujawnia wartości planowanych inwestycji, ale przyznaje, że prowadzi negocjacje z bankami, których celem jest uzyskanie kredytu.

— Spotkaliśmy się z dużym odzewem banków krajowych i zagranicznych. Chcemy wyłonić grupę banków, a do końca I kw. zakończyć negocjacje — mówi Andrzej Kopeć, członek zarządu ZA Puławy ds. finansowych.

W umowie między Ciechem a Puławami ustalono, że prognozowana cena zakupu udziałów Fosforów to około 107 mln zł. Ponadto Puławy przejmą pożyczki udzielone Fosforom i spółkom zależnym, które wynoszą około 120,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane