„Puls Biznesu” odpowiada

Jacek Pochłopień
opublikowano: 16-06-2003, 00:00

Czy są prawne ograniczenia wysokości odsetek za zwłokę od płatności dewizowych? Czy importer (firma zagraniczna związana kapitałowo z podmiotem polskim) może powoływać się na nadmiernie wysokie ustalenie odsetek umownych od odroczonych płatności?

Andrzej Kasprzak, Warszawa

Prawo polskie nie zawiera regulacji dotyczących ograniczeń w określaniu wysokości odsetek umownych, w tym także dewizowych. Nie ma przepisów określających maksymalną wysokość odsetek. A więc powołanie się na takie ograniczenia nie jest możliwe. Strony określając treść stosunku prawnego korzystają ze swobody kontraktowania, ale podlega ona pewnym ograniczeniom. I tylko z ograniczeń swobody zawierania umów można wnioskować, czy dana stopa procentowa jest za wysoka czy też nie. Zgodnie bowiem z ogólnym przepisem prawa cywilnego, czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest nieważna. Zastrzeżenie rażąco wysokich odsetek może być uznane za taki przypadek, a w związku z tym — za nieważne.

Pytania i odpowiedzi pochodzą z serwisu e-prawnik.pl i są dostępne na portalu mis.pb.pl.

Zapraszamy do zadawania pytań poprzez stronę internetową lub przesyłanie ich mailem na adres j.pochlopien@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Puls Biznesu” odpowiada