Punkt dla prezesa Europy

Joanna Barańska
opublikowano: 13-12-2006, 00:00

Nadzór ma wyraźnie powiedzieć, dlaczego nie życzy sobie Jacka Podoby na stanowisku prezesa Europy — zawyrokował sąd.

Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), opiniując kandydaturę Jacka Podoby na stanowisko prezesa TU Europa, ma zbadać całe jego doświadczenie zawodowe. Do tej pory KNF skupiała się tylko na doświadczeniu kandydata na rynku ubezpieczeniowym i twierdziła, że jest ono za małe.

Za krótko w branży

— Do stycznia ubiegłego roku Jacek Podoba nie sprawował funkcji członka zarządu w żadnym przedsiębiorstwie. Zarządzał tylko częścią przedsiębiorstwa jako dyrektor departamentu banku Inteligo. Jego dotychczasowa działalność była za mało związana z ubezpieczeniową — twierdzi Paweł Sawicki, radca prawny KNF.

Ostateczną decyzję odmawiającą zgody KNF (wówczas jeszcze Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych) wydała w sierpniu tego roku. Wcześniej jednak nie wyrażała zastrzeżeń co do powołania Jacka Podoby na stanowisko prezesa należącego do tej samej grupy kapitałowej towarzystwa życiowego.

— Czy to znaczy, że kandydat ma wystarczające doświadczenie, żeby zarządzać towarzystwem życiowym, a majątkowym już nie? — dziwił się Piotr Hyrlik, radca prawny Europy.

Argument ten musiał przekonać sąd, bo został podkreślony w motywach wyroku uchylającego decyzję KNF.

Ważne całe doświadczenie

— Jacek Podoba w dacie wydania decyzji był już od kilku miesięcy prezesem innego towarzystwa i nie zgłaszano do niego zastrzeżeń. Skoro w takiej sytuacji KNF uważa, że jego doświadczenie jest niewystarczające, powinna to przynajmniej szczegółowo uzasadnić — stwierdziła sędzia Jolanta Królikowska-Przewłoka.

Sąd zaznaczył, że powtórnie oceniając kandydaturę Jacka Podoby, KNF ma zważyć całe jego doświadczenie zawodowe, a nie koncentrować się na ubezpieczeniowym, bo prawo tego nie nakazuje.

Wyrok jest nieprawomocny. KNF może odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego albo zbadać sprawę ponownie, zgodnie z wytycznymi WSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu