Puste faktury coraz bardziej passé

opublikowano: 12-03-2018, 22:00

W styczniu 2018 r. VAT na fikcyjnych fakturach mógł opiewać na około 100 mln zł. W 2016 r. było to ponad 20 mld zł.

Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło wczoraj pierwsze wnioski ze wstępnej analizy dokumentów przesłanych przez wszystkie firmy zobowiązane do raportowania transakcji w formie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK) VAT. Analiza dotyczy dokumentów za styczeń 2018 r., pierwszy miesiąc, w którym obowiązek objął wszystkie firmy (także małe). Za styczeń 2018 r. JPK VAT złożyło 94,5 proc. przedsiębiorców (1,5 mln firm przesłało

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

1,7 mln plików). Obowiązku nie wykonało 88 tys. Do organów skarbowych w formie JPK VAT w pierwszym miesiącu tego roku trafiło 650 mln faktur. — Dzięki wstępnej analizie wykryliśmy ponad 85 tys. faktur, które budzą podejrzenie, że mogą to być tzw. puste faktury. Zostały wystawione przez ponad 36 tys. podmiotów. Kwoty VAT na tych fakturach to prawie 105 mln zł. Nie zakładamy, że każda z tych transakcji była próbą oszustwa. Krajowa Administracja Skarbowa będzie je weryfikować. Firmy, które przez pomyłkę wystawiły błędnie faktury, mogą naprawić rozliczenie bez konsekwencji — mówiła prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Z analizy wstępnych danych przedstawionych przez MF wynika, że na 650 mln przesłanych wszystkich faktur 85 tys. wzbudzających jakieś wątpliwości to mało, w okolicach promila. Po dokładniejszych badaniach skarbówki zapewne okaże się, że lewych faktur było sporo mniej. Nawet zakładając, że 100 proc. tych faktur „z kręgu podejrzeń” było lewych (co jest nieprawdopodobne) i podatek VAT z nich opiewał na 105 mln zł miesięcznie, to statystycznie licząc, w całym 2018 r. kwota VAT z pustych faktur wyniosłaby około 1,2 mld zł. Warto przypomnieć, że w całym 2016 r. wartość wykrytych przez fiskusa fikcyjnych faktur wyniosła 104 mld zł, czyli zawarty w nich podatek VAT to ponad 23 mld zł.

Wstępne porównania i szacunki prowadzą więc do wniosku, że znacząco zmniejsza się proceder wystawiania i posługiwania się pustymi fakturami, a o to chodziło resortowi finansów przy wprowadzaniu raportowania JPK VAT. — Dokonując prostego porównania, możemy dojść do wniosku, że jeżeli w całym roku podatek VAT zawarty w fikcyjnych fakturach wyniesie około 1,2 mld zł, to byłoby to tylko około 10 proc. w porównaniu z 2016 r. Spadek ogromny. Jeżeli te szacunki się potwierdzą, będzie klarowny dowód na to, że wprowadzenie JPK VAT przyczynia się do skutecznego uszczelniania systemu podatkowego — mówi Marcin Sidelnik, partner w PwC. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy