Puste faktury odchodzą do lamusa

opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Dzięki raportowaniu przez firmy JPK VAT na rynku jest coraz mniej tzw. pustych faktur — wynika z analizy Tax Care.

Pojawia się coraz więcej informacji potwierdzających, że wyraźnie zmniejsza się skala procederu wypuszczania „lewych” faktur, nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji. Poprawa sytuacji pod tym względem jest efektem funkcjonowania tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK VAT), od 1 stycznia 2018 r. co miesiąc przesyłanego do organów skarbowych przez wszystkich przedsiębiorców, nawet tych mikro (od 1 lipca wejdzie obowiązekprzesyłania na żądanie fiskusa pozostałych struktur JPK).

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Urzędy skarbowe zaczęły uważniej oceniać otrzymywane dokumenty, zwłaszcza wystawione na niedookreślone usługi o charakterze niematerialnym, takie jak doradztwo czy działania marketingowe. Wyraźnie zmniejszyła się liczba wątpliwych faktur przesyłanych przez przedsiębiorców do zaksięgowania — mówi Barbara Konofalska-Tomczyk, menedżer zespołu księgowego Tax Care.

Po pierwszych miesiącach funkcjonowania JPK VAT księgowi Tax Care podkreślają, że nowy obowiązek zmobilizował przedsiębiorców do raportowania, co przekłada się także na poprawność i terminowość rozliczeń. Wnioski te biuro rachunkowe wyciągnęło po analizach informacji od swoich księgowych, obsługujących łącznie 20 tys. klientów. Z badań firmy wynika też, że JPK poprawił komunikację podatników z urzędami, np. w sprawach dotyczących zwrotów podatku.

— Po wysyłce pliku w razie wątpliwości urząd skarbowy kontaktuje się mailowo, wskazuje błąd i można go szybko skorygować — dodaje Barbara Konofalska-Tomczyk.

JPK to elektroniczna dokumentacja zakupów i sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przesyłana do 25. dnia miesiąca za poprzedni miesiąc, nawet jeśli podatnik rozlicza się z VAT kwartalnie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy