Putin: będą gwarancje rządowe dla rosyjskich eksporterów broń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 15:24

Gwarancje rządowe dla kontraktów na eksport rosyjskiej broni, ułatwienia oraz rządową pomoc przy zakładaniu spółek promujących rosyjskie uzbrojenie lub pozyskujących nowoczesne technologie zapowiedział prezydent Rosji Władimir Putin - podała w piątek oficjalna strona prezydenta Rosji kremlin.ru.

Gwarancje rządowe dla kontraktów na eksport rosyjskiej broni, ułatwienia oraz rządową pomoc przy zakładaniu spółek promujących rosyjskie uzbrojenie lub pozyskujących nowoczesne technologie zapowiedział prezydent Rosji Władimir Putin - podała w piątek oficjalna strona prezydenta Rosji kremlin.ru.

    Jak wynika z przemówienia Putina, wygłoszonego 28 grudnia na spotkaniu Komisji Współpracy Technicznej i Militarnej z Zagranicą, eksport w rosyjskim sektorze zbrojeniowym osiągnął w 2005 roku bardzo dobre wyniki. W tym  roku sprzedaż rosyjskiej broni miała wartość 5,3 mld USD. Jest to trzeci rok z rzędu, kiedy przekroczyła 5 mld USD. W 2005 roku sprzedaż była co prawda niższa niż w 2004, kiedy  padł rekord (5,7 mld USD), ale Putin uznałtegoroczne przychody z eksportu militarnego za "akceptowalne".

    Putin ocenił konkurencję na światowym rynku handlu bronią jako "niesłychanie gwałtowną". "To, co stało się z naszymi potencjalnymi kontraktami na eksport techniki lotniczej do niektórych krajów Azji Środkowej, przekracza granice naturalnej konkurencji rynkowej" - zauważył.

    Według piątkowej gazety "Moskowskie Nowosti", Putin wspomniał w ten sposób o kontrakcie na sprzedaż 12 samolotów wielozadaniowych Su-27 MKM do Tajlandii za 500 mln USD. Ujawnienie tego kontraktu spowodowało burzę, zwłaszcza kiedy media oskarżyły rząd tajski, a przede wszystkim ministra spraw wewnętrznych i byłego dowódcę lotnictwa Kongsak Wantana o korupcję, zaś premiera Thaksin Shinawatra - o jej tolerowanie. W efekcie rząd Tajlandii zaprzeczył istnieniu tej transakcji.

    Według rosyjskich mediów, za próbą utrącenia rosyjsko-tajskiej transakcji stały Stany Zjednoczone, których Tajlandia była stałym klientem w sektorze militarnym. Jak podały, "działalność rządów USA i krajów Unii Europejskiej" spowodowała, iż Rosja nie podpisała w tym roku żadnego nowego kontraktu na sprzedaż samolotów bojowych, realizując tylko starsze umowy.

    Prezydent Rosji stwierdził w swoim przemówieniu, że "najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem będzie zwiększenie naszych możliwości na tym rynku (azjatyckim-PAP) i znalezienie oraz wykorzystanie nowych obiecujących nisz".

    Putin powiedział, że "wielu klientów pyta o wsparcie rządu we wdrożeniach dużych projektów militarnych" i rząd Rosji jest w stanie oferować "efektywne wsparcie". Zażądał jednak od sektora wojskowo-przemysłowego określenia, z jakich "instrumentów wsparcia" będzie on w stanie skorzystać.

    Putin zapowiedział gwarancje rządowe dla transakcji eksportowych oraz częściowe pokrycie odsetek od kredytów pobranych przez firmy zbrojeniowe na sfinansowanie transakcji eksportowych.  W imieniu rządu postawił jednak warunki - zmniejszenie kosztów produkcji i energiczniejsze działania branży zbrojeniowej na światowych rynkach. Wsparcie rządowe nie będzie też dotyczyło restrukturyzacji samej branży zbrojeniowej lub "pokrycia nieefektywności jej systemu działania", czyli zadłużenia.

    "Nie wykluczam, że jeśli pojawią się wdrożenia obiecujących projektów hi-tech lub potrzeba będzie środków finansowych dla wsparcia inwestycji, pomyślimy o różnych formach wsparcia ze strony rządu takich lub podobnych projektów" - dodał.

    Putin dodał, iż rządowe wsparcie niemal na pewno otrzymają rosyjsko-zagraniczne joint ventures, nastawione na rozwój nowych systemów broni lub nowych technologii. Jako przykład sukcesu takiego partnerstwa podał rosyjsko-indyjską spółkę BrahMos, która konstruuje indyjskie rakiety manewrujące średniego zasięgu (klasy Cruise) oraz przeciwokrętowe - także z głowicami jądrowymi. Mówił także o stworzonych w zeszłym roku centrach serwisowych sprzętu lotniczego w Malezji i Indiach. Stwierdził, iż tego typu spółki i firmy będą objęte "szczególnym wsparciem" rządu Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane