Putin wymusił na PAIIZ zmianę ramówki

Agencja inwestycji zajmie się promocją polskiej żywności za granicą. Ale o inwestorów też zadba.

Będzie sześć dużych inwestycji. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) ujawnia nazwy tylko czterech firm, dzięki którym powstanie 1168 etatów.

POMOCNA DŁOŃ: Jesteśmy znacznie bardziej potrzebni stosunkowo niewielkim polskim firmom high-tech, które chcą inwestować za granicą, niż Janowi Kulczykowi czy Asseco — uważa Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która wspiera rodzimych przedsiębiorców także w krajowych inwestycjach. [FOT. WM]
Zobacz więcej

POMOCNA DŁOŃ: Jesteśmy znacznie bardziej potrzebni stosunkowo niewielkim polskim firmom high-tech, które chcą inwestować za granicą, niż Janowi Kulczykowi czy Asseco — uważa Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która wspiera rodzimych przedsiębiorców także w krajowych inwestycjach. [FOT. WM]

— ThyssenKrupp zatrudni w centrum usług w Trójmieście 500 osób, Moneygram, który zajmuje się przelewami pieniężnymi, będzie mieć w Warszawie 550 pracowników. We Wrocławiu 50 osób zatrudni w centrum badawczo-rozwojowym polska spółka Smart Commerce. W Bielsku- -Białej TRW otworzy centrum badawcze, w którym będzie pracować 59 inżynierów (a łącznie 68 osób), co nas bardzo cieszy, bo nic nie jest lepszą kotwicą dla inwestycji produkcyjnych niż takie ośrodki — wylicza Iwona Chojnowska-Haponik z PAIIZ.

Wszystkie spółki dostały w ubiegłym tygodniu zgodę międzyresortowego zespołu ds. inwestycji zagranicznych na granty rządowe dla projektów o dużym znaczeniu dla gospodarki. Pośrednikiem była PAIIZ.

— Po 1 lipca nasza rola w przyciąganiu inwestycji bardzo wzrosła. Wszystkie pozostałe instrumenty wsparcia inwestycyjnego nie są wykorzystywane, bo w związku ze zmianą przepisów dotyczących pomocy publicznej w całej UE konieczne jest dostosowanie polskich rozporządzeń. Specjalne strefy ekonomiczne nie mogą wydawać zezwoleń. Programy, które wykorzystają fundusze unijne na lata 2014-20, są jeszcze negocjowane, zwolnień z podatku od nieruchomości też nie można teraz gwarantować — tłumaczy Iwona Chojnowska-Haponik.

Dobre, bo polskie

Smart Commerce to już trzecia polska spółka, która dostanie na inwestycję wsparcie rządu. W ubiegłym miesiącu „PB” informował o Open-RnD i Arynga, spółkach technologicznych.

— Nic bardziej nie doprowadza do szału niż wpisy internautów pod informacją o zagranicznej inwestycji, którą ściągnęła PAIIZ, w stylu: „tak, dla zagranicznych mają pieniądze, a dla polskich nie”. To nieprawda. Polujemy na polskich inwestorów, chcemy mieć ich więcej i wspierać ich inwestycje w kraju — deklaruje Sławomir Majman, prezes PAIIZ. Agencja nadal będzie wspierać polskich inwestorów za granicą.

— Jeszcze pięć lat temu myśl, że przedstawiciele departamentu handlu USA będą zachęcać do inwestycji polskie firmy, wydawała mi się surrealistyczna. Obecnie organizujemy takie spotkania, a także szkolenia i misje polskich inwestorów — mówi Sławomir Majman.

Szkolenia odbędą się jesienią w Katowicach, Trójmieście i Łodzi, do Londynu wybierze się misja polskich firm.

Wsparcie dla żywności

To część jesiennych planów PAIIZ, w której znajduje się 57 wydarzeń.

— Putin nieco zmienił nam jesienną ramówkę. Większy nacisk kładziemy na kompensowanie skutków rosyjskiego embargo dla firm z sektora rolno-spożywczego. Będzie więcej promocji polskiej żywności za granicą, chcemy też działać na rzecz rozwoju przetwórstwa w Polsce — deklaruje Sławomir Majman.

W ramach GoAfrica agencja zapowiada rewizytę firm z Zambii, wizytę premiera Tuska i polskich przedsiębiorców w Etiopii i Tanzanii, a także wyjazd biznesu do Togo i Senegalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Putin wymusił na PAIIZ zmianę ramówki