Puzzlingo: sposób na trafiony prezent

opublikowano: 24-08-2017, 22:00

Pomysł na biznes: Sugerujesz produkt, który ci się podoba, a znajomi lub rodzina decydują się na jeden z wirtualnych puzzli, finansując część podarku

Puzzlingo to serwis proponujący nową metodę sprzedaży (lub finansowania) drogich produktów. To odpowiedź na problemy trzech grup docelowych: osób otrzymujących nietrafione prezenty, gości niewiedzących, co kupić na prezent, oraz producentów i usługodawców oferujących wysokiej jakości produkty, którzy chcą dotrzeć do większej liczby klientów. Na Puzzlingo wszyscy wymienieni spotykają się i biorą udział w pewnego rodzaju zabawie, której finałem jest wspólnie kupiony prezent.

PRIORYTET: Oleh Kazymyrchuk, założyciel Puzzlingo, podkreśla, że celem platformy jest zachęcenie Polaków do wybierania produktów dobrej jakości— najlepiej ekologicznych.
Zobacz więcej

PRIORYTET: Oleh Kazymyrchuk, założyciel Puzzlingo, podkreśla, że celem platformy jest zachęcenie Polaków do wybierania produktów dobrej jakości— najlepiej ekologicznych. Fot. Maciej Gocłoń

Urodzinowy crowdfunding

Zasada działania jest prosta. Osoba, która spodziewa się prezentu z jakiejś okazji, znajduje i wybiera go w serwisie www.puzzlingo.pl. Wszystkie produkty podzielone są na wirtualne puzzle opatrzone opisem i ceną. Gdy prezent jest już wybrany, trzeba tylko poinformować e-mailowo lub przez Facebooka znajomych i rodzinę, żeby nie kupowali kolejnych skarpet czy niepotrzebnych gadżetów. Niech kupią jeden z wirtualnychpuzzli — i w ten sposób przybliżą obdarowanego do prezentu, o którym marzy, a którego samodzielnie nie może sfinansować. Ten prezent na pewno będzie trafiony. W zależności od tego, jaką kwotę chce się przeznaczyć na prezent, można np. być sponsorem przedniego koła roweru, siodełka lub dzwonka. Lista prezentów na Puzzlingo jest zamknięta, ale cały czas się powiększa.

— Sprzedaż produktów w serwisie jest możliwa tylko po spełnieniu zdefiniowanych przez nas wymagań — zaznacza Oleh Kazymyrchuk, prezes firmy Puzzlestudio, która stworzyła platformę. Jakie to wymagania? Produkty muszą być trwałe i starannie wykonane. Wysoka jakość jest w Puzzlingo absolutnym priorytetem. Byłoby dobrze, gdyby oferowane przedmioty były wykonane z ekologicznych materiałów, a w ich produkcji współpracowano z lokalnymi poddostawcami. Zgłaszająca się firma powinna działać z poszanowaniem dla pracowników, lokalnej społeczności i środowiska naturalnego.

Biznes z misją

Nie tylko o sprzedaż w Puzzlingo chodzi, ale również o misję: promowanie lokalnych producentów, którzy z pasją tworzą solidne i dobrej jakości produkty.

— Nie jesteśmy tylko serwisem z prezentami. Robimy Puzzlingo, bo chcemy zachęcić Polaków do wybierania dobrej jakości. Robimy to, bo nie zgadzamy się na zalewającą nas tandetę. Jeśli uda nam się zwiększyć sprzedaż polskich produktów, przełoży się to na liczbę miejsc pracy w Polsce. A solidne produkty to mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego i naszych portfeli — podkreśla Oleh Kazymyrchuk.

Nie oznacza to jednak, że na Puzzlingo mogą sprzedawać wyłącznie mali lokalni producenci. Firma zaprasza do współpracy również duże międzynarodowe podmioty oferujące drogie produkty. Oczywiście twórcy Puzzlestudio prowadzą biznes również po to, aby na nowatorskiej usłudze zarabiać. Przychód podstawowy to prowizja od sprzedanego produktu. Średnia cena prezentu finansowanego w serwisie to 500 zł.

Konkurują jakością

To, co proponuje Puzzlestudio, na polskim rynku jest nowością. Na podobnej zasadzie działa iWisher, jednak różnice między tymi platformami są znaczące. Serwis iWisher uczestniczy w programach partnerskich, a produkty do jego bazy pobierane są automatycznie z popularnych platform zakupowych, takich jak np. Zalando czy Agito. Także użytkownicy iWishera mają możliwość dodawania do bazy dowolnych produktów, które następnie mogą być sfinansowane przez społeczność. To z pewnością daje użytkownikom większą swobodę, ale ma też konsekwencje, na które team Puzzlestudio nie może się zgodzić.

— W bazie serwisu iWisher można znaleźć szampon nawet za 8 zł, torbę na zakupy za 32 zł czy zestaw witamin za 45 zł. W odróżnieniu od Puzzlingo serwis ten nie stawia na promowanie produktów wysokiej jakości, tworzonych odpowiedzialnie i lokalnie, lecz przekierowuje użytkowników do zewnętrznych sklepów internetowych — tłumaczy Oleh Kazymyrchuk.

Dla Puzzlestudio natomiast misja jest priorytetem, a nie tylko wartością dodaną. Gdyby chcieć określić to językiem mediów społecznościowych, Puzzlingo można bybyło opisać hashtagami: #fairtrade, #bez plastiku, #dobra jakość i #lokalnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Puzzlingo: sposób na trafiony prezent