PwC wykuło tarczę przed fiskusem

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Warszawski zespół ds. wykrywania nadużyć podatkowych wygrał światowy konkurs korporacyjny na innowację dla biznesu.

Dzieło polskiego oddziału firmy PwC okazało się w tym roku najlepszym produktem dla przedsiębiorców w konkursie globalnej firmy doradczo-audytorskiej. Pokonało w tokijskim finale 180 innowacyjnych rozwiązań dla biznesu, zaprezentowanych przez oddziały PwC z 75 krajów.

W polskim PwC powstało unikatowe narzędzie chroniące uczciwe firmy przed fiskusem.
Zobacz więcej

POTRZEBA MATKĄ WYNALAZKÓW:

W polskim PwC powstało unikatowe narzędzie chroniące uczciwe firmy przed fiskusem. Fot. ARC

— Naszym celem jest budowanie zaufania i rozwiązywanie kluczowych problemów. Nowe technologie stwarzają dodatkowe możliwości, aby ten cel realizować. Przygotowujemy rozwiązania mające istotny wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której funkcjonuje biznes — mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

Eksperci z warszawskich zespołów ds. wykrywania nadużyć oraz prawno-podatkowego PwC stworzyli Tax Fraud Prevention Platform. To mechanizm minimalizujący ryzyko wplątania się przez firmę w karuzelę VAT i inne relacje z oszustami podatkowymi, a tym samym zwiększający bezpieczeństwo przed fiskusem.

Zadaniem tego narzędzia jest dokonywanie oceny kontrahentów, asortymentu, którym handlują, oraz transakcji, w celu zminimalizowania ryzyka wejścia w kooperację z oszustem podatkowym i wykazania się przed skarbówką tzw. należytąstarannością w weryfikacji kontrahentów. Brakiem należytej staranności skarbówka najczęściej uzasadnia np. odmowę zwrotu VAT lub jego odliczenia oraz żądanie zapłaty podatków nieodprowadzonych przez nieuczciwego kontrahenta.

— Nasza platforma ma praktyczne zastosowanie. Jest wykorzystywana na rzecz naszych klientów. Pomaga im unikać karuzel VAT-owskich i wszelkich innych oszustów podatkowych. W polskich realiach firmy najczęściej dowiadują się, że mają problem dopiero wtedy, gdy przychodzi kontrola skarbowa.To zdecydowanie za późno. Nasze narzędzie pomaga uniknąć problemów na samym początku, czyli ostrzega przed nawiązaniem niewłaściwych relacji biznesowych — mówi Wojciech Szulc, dyrektor w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć PwC.

Pomysł jest na czasie, bo niedawno Ministerstwo Finansów (MF) zrezygnowało z przedstawienia przedsiębiorcom tzw. kodeksu należytej staranności w VAT, czyli wiążącego wykazu czynności, których wykonanie miało gwarantować bezpieczeństwo przed fiskusem. Zamiast tego resort finansów wydał jedynie instrukcję dla skarbówki, która nie jest wiążąca ani dla urzędników, ani dla firm. Zweryfikowanie kontrahenta zgodnie z jej wytycznymi nie jest tożsame z dochowaniem należytej staranności.

— Tax Fraud Prevention Platform bazuje na analizie m.in. danych z JPK i Eurostatu oraz informacji i komunikatów MF. Wyniki analizy wskazują firmy, z którymi nawiązanie relacji biznesowych jest obarczone podwyższonym ryzykiem, a takżeryzykowne transakcje. Mając taką wiedzę, przedsiębiorcy mogą znacznie lepiej się zabezpieczyć — mówi Wojciech Szulc.

Rok i dwa lata temu polski zespół PwC był w finale konkursu Global Innovation Challenge. W 2017 r. wysoko uplasowało się narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję w działach HR, a w 2016 r. wygrała koncepcja wykorzystania technologii dronowych dla biznesu i utworzenie centrum kompetencyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / PwC wykuło tarczę przed fiskusem