Pyrrusowe zwycięstwo drogowych inżynierów

opublikowano: 01-12-2014, 00:00

Budowlani nadzorcy zarzucają drogowej dyrekcji stosowanie bezprawnych zapisów dotyczących prac dodatkowych.

Znów iskrzy między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) a budowlanymi inżynierami, nadzorującymi budowę szybkich tras. W sierpniu 2014 r. wygrali oni z urzędnikami proces w Krajowej Izbie Odwoławczej dotyczący definicji i płatności za prace dodatkowe. Sprawa dotyczyła przetargu na dojazd do mostu w Puławach, który powstać ma na odcinku S17 Garwolin-Kurów.

— GDDKiA lekceważy jednak ten wyrok i te same zapisy stosuje w 16 innych postępowaniach, tłumacząc, że wyrok KIO dotyczył innego przetargu, do którego nie trzeba się stosować w aktualnie prowadzonych. To jawne ignorowanie inżynierów — uważa Rafał Bałdys, wiceprezes Związku Pracodawców Branży Usług Inżynierskich, który kilka miesięcy temu starł się w KIO z drogową dyrekcją.

Jako przykład podaje trwający przetarg na inny odcinek drogi S17 Kurów-Garwolin, biegnący od obwodnicy ostatniej z wymienionych miejscowości do granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. Firmy, które chcą wziąć w nim udział, wysłały do GDDKiA serię pytań i postulatów.

„Wnioskujemy o wykreślenie sformułowania ‘zamówienia dodatkowe’ z definicji pojęcia ‘Zadania dodatkowe’ (….) zgodnie z wyrokiem z dnia 18.08.2014 r., który zapadł w identycznej sprawie” — napisali przedstawiciele jednej ze spółek. W odpowiedzi dowiedzieli się, że „zapis został zaskarżony do KIO w postępowaniu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S-17 Garwolin-Kurów (…) dojazd do przeprawy mostowej na rzece Wiśle w m. Puławy. W niniejszym postępowaniu nie ma konieczności dokonywania tej zmiany, ponadto zamawiający nie widzi uzasadnienia aby ta zmiana została wprowadzona do wzorca umowy”.

— Moglibyśmy zaskarżyć ten przepis w kolejnych 16 przetargach, ale nie mamy na to ani pieniędzy, ani czasu i nie widzimy sensu. Napiszemy list do pani Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju, z prośbą o interwencję — twierdzi Rafał Bałdys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pyrrusowe zwycięstwo drogowych inżynierów