Pytania o MSSF 1

Jacek Pochłopień
06-10-2004, 00:00

W poniedziałek opublikowaliśmy tekst poświęcony MSSF 1. Dziś odpowiedzi na pytania.

Marek Turczyński, ekspert Deloitte, autor tekstu „Zastosowanie międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej po raz pierwszy” wyjaśnia wątpliwości.

Spółka opublikowała sprawozdanie finansowe, które określiła jako zgodne z MSSF za rok 2003, audytor wydał o nim opinię bez zastrzeżeń. W roku 2004 okazało się, że ubiegłoroczne sprawozdanie nie zawierało wszystkich ujawnień wymaganych przez MSR. Czy spółka powinna zastosować MSSF 1 do sprawozdań sporządzanych za rok 2004?

Nie. W sprawozdaniu za rok 2003 spółka nie powinna umieszczać oświadczenia o pełnej zgodności z MSSF, gdyż nie było to zgodnie ze stanem faktycznym. Jednak zostało ono już potraktowane przez czytelników jako zgodne z MSSF.

W związku z tym spółka nie jest podmiotem sporządzającym sprawozdania wg MSSF po raz pierwszy. Ewentualne błędy w sprawozdaniach za rok poprzedni powinny być ujęte w sprawo- zdaniu za roku 2004 zgodnie z MSR 8.

Spółka opublikowała sprawozdanie finansowe, które określiła jako zgodne z MSSF za rok 2003. Znalazło się w nim jednak sformułowanie: Niniejsze sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z MSSF z wyjątkiem wyceny środków trwałych.

Czy spółka powinna zastosować MSSF 1 do sprawozdań sporządzanych za rok 2004?

Tak, ponieważ sprawozdanie za rok poprzedni nie zawierało jednoznacznej i bezwarunkowej deklaracji zgodności z MSSF, nie może ono być potraktowane jako sporządzone zgodnie z MSSF. Dlatego sporządzając sprawozdania wg MSSF za rok 2004 spółka stosuje MSSF 1.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pytania o MSSF 1