Zakłady Chemiczne Police i Polska Żegluga Morska podpisały kontrakt o wartości 250 mln zł.
PŻM i Police razem na 5 lat
Zakłady Chemiczne Police i Polska Żegluga Morska podpisały kontrakt o wartości 250 mln zł.
W ramach podpisanej niedawno umowy Polska Żegluga Morska (PŻM) będzie w latach 2007-12 przewoziła dla Polic surowce fosforonośne z Tunezji i Maroka. Kontrakt, który zacznie obowiązywać z początkiem kwietnia 2007 r., jest już drugą długoterminową umową między tymi firmami.
— Na tle obecnego stanu rynku frachtowego warunki kontraktu między PŻM i Policami można uznać za atrakcyjne dla obu stron. Wynika to z faktu, że statki tego armatora wożą polską siarkę do krajów Afryki Północnej, a surowce dla nas stanowią ładunek powrotny. Kontrakty takie jak ten pozwalają optymalizować koszty naszej działalności — mówi Mirosław Bachórski, prezes ZCh Police.
Zadowolenia z kontraktu nie kryje też Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM. Przedłużenie umowy na dostawę surowców to jego zdaniem gwarancja wykorzystania jego statków na ważnych trasach przewozów.
— Umowa jest dla nas korzystna nie tylko ze względów komercyjnych, ale również dlatego, że stanowi przykład udanej i wieloletniej współpracy między polskim armatorem a polskim dostawcą ładunków — dodaje Paweł Szynkaruk.
PŻM od wielu lat transportuje surowce do Polic. Współpraca zacieśniła się na początku lat 90., po otwarciu Portu Morskiego w Policach. W 2005 r. Police odebrały drogą morską około 1,6 mln ton surowców i wysłały blisko 1 mln ton produktów. Statki PŻM co rok dostarczają do Polic blisko 800 tys. ton surowców.
Podpis: Bogdan Tychowski