PZU bierze Elektrownię Kozienice

Konsorcjum, na którego czele stoi ubezpieczeniowy gigant, zwyciężyło w megaprzetargu na polisę dla elektrowni.

Zmiany we władzach Enei Wytwarzanie, do których doszło w ostatnich tygodniach, nie przeszkodziły w zakończeniu ważnego przetargu na wybór ubezpieczyciela, który będzie chronić budowę bloków w Elektrowni Kozienice. Jak wynika z informacji „PB”, spółka zdecydowała, że polisę dla megainwestycji wartej 6,3 mld zł dostarczy jej konsorcjum, którego liderem jest PZU, a w skład wchodzą największe polskie towarzystwa majątkowe. Składka jest szacowana na 1 proc. wartości inwestycji. — Przetarg został już rozstrzygnięty. Wynik musi jeszcze zaakceptować rada nadzorcza Enei Wytwarzanie — mówi osoba zbliżona do transakcji.

Udzielenie zamówienia nastąpi po uzyskaniu pozwoleń korporacyjnych — potwierdza biuro prasowe Enei Wytwarzanie. Mogłoby się wydawać, że o wartościowe zamówienie powinno zabiegać wielu ubezpieczycieli. Tak jednak nie było — z naszych informacji wynika, że w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta.

To oznacza, że VIG Polska, która pod koniec ubiegłego roku miała apetyt na kontrakt w Kozienicach, ostatecznie nie złożyła oferty. W listopadzie informowaliśmy, że austriacka grupa postawiła wszystko na jedną kartę i postanowiła samodzielnie walczyć o ubezpieczenie gigantycznych inwestycji w polskiej energetyce, co branża przyjęła ze zdziwieniem. Oprócz Kozienic przetarg na ubezpieczenie nowych bloków prowadzi Polska Grupa Energetyczna (PGE). Trwają negocjacje z oferentami.

— Postępowanie na wybór ubezpieczyciela nowych bloków w Elektrowni Opole nie zostało jeszcze rozstrzygnięte — mówi Beata Nawrot-Miler, rzecznik prasowy PGE GiEK. Zainteresowane kontraktem były konsorcjum ubezpieczycieli z Allianzem na czele oraz austriacka VIG. Coraz głośniej mówi się jednak, że PGE najchętniejzrezygnowałaby z opolskiej inwestycji, wartej ponad 11 mld zł. Powodem są wysokie koszty i niskie ceny energii. We wtorek potwierdził to premier. Donald Tusk przyznał, że władze PGE rozmawiają z rządem o rezygnacji z tego projektu.

— Firma mówi, że taniej będzie produkować prąd z węgla brunatnego i że węgiel kamienny w Opolu to niezły pomysł, jednak prąd będzie wyraźnie droższy, uwzględniając jego dzisiejszą niską cenę — mówił wczoraj Donald Tusk.

— Ubezpieczyciel zostanie wybrany, jeśli PGE będzie pewna realizacji inwestycji w Opolu — mówi osoba zbliżona do spółki. W cieniu rozgrywek o dwa megakontrakty toczą się cztery mniejsze przetargi na ubezpieczenie budowy nowych bloków, które realizuje PGE. Dotyczą inwestycji w Zespole Elektrowni Dolna Odra oraz elektrociepłowniach w Bydgoszczy i Gorzowie. Wartość każdego z projektów to kilkaset milionów złotych. O kontrakty ubiegają się konsorcja ubezpieczycieli, VIG Polska i francuska AXA.

Branża przygotowuje się także do przetargu na ubezpieczenie nowego bloku w Jaworznie. Tę inwestycję o wartości 5,4 mld zł będzie realizował Tauron. Ubezpieczycielem mienia wytwórczego koncernu jest obecnie konsorcjum Warty i Ergo Hestii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane