PZU bierze udział w ponad 9 tys. spraw

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 15-04-2002, 00:00

Ze względu na specyfikę działalności i ogromny udział w rynku PZU jest zaangażowane w niemal 9 tys. spraw sądowych, w większości wytoczonych przeciw towarzystwu przez klientów, którzy żądają około 267 mln zł. Ponadto przeciw spółce toczy się dziewięć postępowań karnych, których część dotyczy władz towarzystwa.

Ubiegłotygodniowe przesłuchania byłych i aktualnych członków zarządu PZU dotyczyły tylko jednej z dziewięciu spraw karnych związanych z największym polskim ubezpieczycielem.

Najsłynniejsza z nich dotyczy działalności Grzegorza W., byłego prezesa PZU Życie, który podejrzany jest o szereg przestępstw powodujących straty w życiowym towarzystwie. Z przecieków z prokuratury wynika, że wątpliwości śledczych budzą wysokie wydatki spółki i niezwykle ryzykowne inwestycje. Grzegorz W. od lipca 2001 roku przebywa w areszcie, pozostałym członkom nie zostały postawione zarzuty. Z działalnością kierowanej przez niego spółki wiąże się też sprawa ujawnienia i wykorzystania informacji o planowanej w 1999 roku fuzji Banku Handlowego z BRE Bankiem.

Inaczej sprawa ma się ze śledztwem w sprawie zakupu przez PZU Development nieruchomości dla PZU. W ubiegłym tygodniu zarzuty w tej sprawie zostały przedstawione niemal całemu ówczesnemu zarządowi PZU z wyjątkiem Portugalczyka Antonio da Costy. Postępowania w związku z PZU Development prowadzą prokuratury w Warszawie i w Bydgoszczy.

Największa liczba postępowań, angażujących na co dzień sztab prawników spółki, dotyczy spraw związanych z ubezpieczeniami. Szczegółowe informacje na ten temat przynosi projekt prospektu emisyjnego, ukazujący sytuację w połowie 2001 r. PZU było wówczas pozwanym w około 7,6 tys. spraw. Łączna wartość przedmiotu sporu wynosi 267 mln zł. Największa ich liczba wynika z odmowy wypłaty odszkodowania lub uzyskania przez skarżącego świadczenia niższego niż dochodzone. Zdarza się, że klienci występują do sądu bez zgłoszenia szkody. Niemal 4 tys. spraw związanych jest z komunikacyjnym OC, a 750 — AC.

Rzadziej to PZU jest powodem w sprawach sądowych. Najwięcej z nich dotyczy roszczeń w stosunku do kierowców o zwrot świadczeń wypłaconych poszkodowanym w związku z wypadkiem spowodowanym w stanie nietrzeźwym lub bez koniecznych uprawnień. Ich łączna wartość wynosi 7,6 mln zł. PZU jest powodem w ponad 400 sprawach dotyczących AC wartości około 4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU bierze udział w ponad 9 tys. spraw