PZU idzie na rekord, ostatni raz

Grzegorz Nawacki
25-08-2009, 06:48

Zysk ubezpieczyciel zawdzięcza przychodom z  inwestycji. A te się skończą wraz z megadywidendą.

Największy polski ubezpieczyciel w pierwszym półroczu zawstydził polski sektor finansowy. Na czysto zarobił 2,38 mld zł, o 79,2 proc. więcej niż przed rokiem. Dla porównania: największy bank Peako zarobił 1,18 mld zł (wzrost o 26,9 proc.). Zarobek PZU jest też większy niż grup działających w całym regionie: Generali, Vienna Insurance Group czy KBC.

— Mimo kryzysu, wynik grupy jest bardzo dobry. Powoli widać efekty przyjętej w ubiegłym roku strategii — mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Kluczową rolę w wynikach polskiego giganta miała jednak działalność lokacyjna. Wypracował z niej 1,55 mld zł zysku, wobec 181 mln zł przed rokiem.

— Inwestycje w ubiegłym roku były fatalne, w tym są już niezłe. Praktycznie w każdej klasie aktywów wypracowaliśmy zyski, i to mimo bardzo ostrożnej polityki. Nie jesteśmy zaangażowani w żadne instrumenty związane z ryzykiem kursowym, obligacjami korporacyjnymi, private equity czy hedge. Audyt z działalności lokacyjnej wykazał, że powinniśmy być mniej konserwatywni — mówi Andrzej Klesyk.

Większość portfela stanowią obligacje: 85-88 proc., akcje 6-7 proc., a nieruchomości jedynie 2-3 proc. Dobre pierwsze półrocze napawa prezesa optymizmem.

— Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy: WIG nie spadnie o 15 proc., unikniemy większych szkód korporacyjnych oraz powodzi czy trąb powietrznych, to jest szansa na rekordowy wynik. Zysk może się zbliżyć do 4 mld zł — mówi Andrzej Klesyk.

W piątek skarb państwa i Eureko, skonfliktowani akcjonariusze PZU, znów zasiądą w jednej sali. Na walnym zdecydują o zmianach w statucie, które otworzą drogę do wypłaty megadywidendy — "Puls Biznesu" pisał o tym pierwszy na początku sierpnia.

Czego oczekuje prezes na walnym? Dowiesz się z wtorkowego Pulsu Biznesu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / PZU idzie na rekord, ostatni raz