PZU ma zgodę na Litwie

[MZAT]
opublikowano: 09-10-2014, 16:58

Ubezpieczyciel ma zgodę na przejęcie lidera litewskiego rynku, ale musi sprzedać część biznesu majątkowego i AC.

Nie było łatwo, ale się udało – choć pod pewnymi warunkami. Litewska Rada Konkurencji (LRK), czyli odpowiednik polskiego UOKiK, po długich dywagacjach zgodziła się na przejęcie przez PZU spółki Lietuvos draudimas, największego ubezpieczyciela na tamtejszym rynku.

„Rada zgadza się na przejęcie przez PZU 100 proc. akcji Lietuvos draudimas pod warunkiem, że PZU pozbędzie się części biznesu UAB DK PZU Litwa, zajmującej się ubezpieczeniami komunikacyjnymi pojazdów lądowych poza pojazdami szynowymi oraz ubezpieczeniami majątkowymi" - głosi komunikat LRK.

To ostatni – i najważniejszy – akt wycenianego na 360 mln EUR (1,5 mld zł) przejmowania przez polską spółkę środkowoeuropejskich aktywów brytyjskiej grupy RSA. Umowę, na mocy której do PZU już wcześniej trafiło polskie Link4 (kosztowało 90 mln EUR), łotewską Baltę (największą na tamtejszym rynku) i estoński Codan (gracz numer pięć), podpisano jeszcze w kwietniu. Samo przejęcie Lietuvos draudimas pochłonie połowę wydanej na transakcję sumy, czyli 180 mln EUR.

PZU na razie nie komentuje decyzji litewskiego urzędu – ma poinformować o niej raportem bieżącym. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez LRK, nad wypełnianiem przez polskiego ubezpieczyciela postawionych przez litewskich urzędników warunków ma czuwać PwC.

Andrzej Klesyk, prezes PZU
[FOT. WM]
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MZAT]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane