Czytasz dzięki

PZU może ocalić 50 mln zł

Ubezpieczyciel wygrał apelację od kary UOKiK w sprawie ograniczania konkurencji na rynku polis pracowniczych.

W sądowym starciu między Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) a PZU do przerwy jest remis. Stawką w grze jest 50 mln zł kary, które urząd nałożył na towarzystwo w 2007 r. Sąd przychylił się do apelacji ubezpieczyciela. Jak wynika z ustaleń „PB”, uznał to postępowanie za nieważne i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Tym samym PZU zyskało możliwość ponownego odwołania się do kary urzędu antymonopolowego. Za pierwszym razem sąd ochrony konkurencji i konsumentów przychylił się do decyzji UOKiK. Sprawa dotyczy działań życiowego PZU na rynku grupowych ubezpieczeń pracowniczych. Według urzędu, spółka wykorzystywała dominującą pozycję na rynku i utrudniała klientom korzystanie z oferty innych ubezpieczycieli. Chodzi m.in. o zapisy w umowach, które uzależniały wypowiedzenie umowy ubezpieczenia od wyrażenia zgody na to przez co najmniej 75 proc. pracowników danej firmy, mimo że stroną polisy byli pracodawcy. Dodatkowo spółka traktowała wypowiedzenie umowy przez większość pracowników jak zerwanie polisy przez pracodawcę i obciążała go kosztami składek w okresie wypowiedzenia. Według UOKiK, po interwencji urzędu PZU Życie odstąpiło od tych praktyk, ale nie aneksowało wcześniej zawartych umów. Ubezpieczyciel odwołał się od kary, ale przegrał w sądzie pierwszej instancji.

Jeśli kara zostanie uchylona, to PZU będzie mogło rozwiązać rezerwę w wysokości 50 mln zł, którą utworzyło na poczet kary. O taką kwotę poprawi wynik finansowy.

— Nie jest to pierwszy wyrok sądu ochrony konkurencji i konsumentów w sprawie spółek z grupy PZU, który został uchylony przez sąd apelacyjny — mówi Michał Witkowski, rzecznik PZU. Przypomina, że wcześniej ubezpieczyciel wygrał apelację w sprawie kary UOKiK w wysokości ponad 14 mln zł, nałożonej w grudniu 2009 r. PZU w sądzie także przegrywało. Dowodem na to jest lutowy wyrok sądu apelacyjnego, który utrzymał w mocy karę w wysokości 4 mln zł. Chodzi o głośną definicję zawału serca, która mocno ograniczała szansę klientów na uzyskanie odszkodowania. PZU to jeden z ulubionych „klientów” UOKiK. Łączna wysokość kar nałożonych na ubezpieczyciela sięga prawie 140 mln zł, a najwyższa — ze stycznia 2012 r. — to ponad 56 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane