PZU wchodzi na Łotwę

Mariusz Gawrychowski
opublikowano: 15-03-2013, 00:00

Ubezpieczeniowy gigant rusza na państwa bałtyckie. Za trzy lata chce zdobyć podium.

PZU rozpoczyna łotewską przygodę od sprzedaży polis dla klientów korporacyjnych. Ubezpieczyciel chce skoncentrować się na budowie skali biznesu na tym rynku. Gdy to osiągnie, wejdzie na rynek masowy. Wierzy, że uda mu się odpowiednią skalę zdobyć bardzo szybko. Mają mu w tym pomóc kontakty i doświadczenia z rynku litewskiego, na którym jest obecny od kilku lat.

— Wielu naszych klientów w segmencie korporacyjnym na Litwie prowadzi działalność także na Łotwie i w Estonii. Będą oni naszymi naturalnymi pierwszymi klientami na nowym dla nas rynku — tłumaczyBogusław Skuza, wiceprezes PZU.

Dlatego też na początek PZU położy nacisk na sprzedaż polis przez brokerów oraz bezpośrednio do przedsiębiorców. Później PZU chce współpracować z pośrednikami mającymi dostęp do rynku masowego (banki i biura podróży), a na samym końcu ma się zająć budową sieci agencyjnej, która będzie sprzedawała produkty dla klientów indywidualnych. Polski gigant ma bardzo ambitne plany wobec łotewskiego rynku. W ciągu trzech lat jego biznes w tym państwie ma być rentowny, a oddział PZU ma awansować na rynkowe podium. Podobne zamiary ubezpieczyciela ma także wobec rynku estońskiego, na który w podobnym modelu zamierza wejść w połowie roku. Inwestycja w ekspansję na Łotwę i Estonię kosztuje PZU mniej niż 30 mln zł. Taką kwotą została dokapitalizowana PZU Litwa.

Formalnie to ona rozszerza działalność w pozostałych państwach bałtyckich. Na Łotwie i w Estonii będą działać jej oddziały. Dla polskiego ubezpieczyciela szczególnym wyzwaniem będzie rynek estoński, który jest zdominowany przez sprzedaż polis przez internet i porównywarki internetowe. W Polsce PZU unika tych kanałów dystrybucji ubezpieczeń. PZU nie jest jedynym ubezpieczycielem z polskiego rynku, który prowadzi ekspansję w państwach bałtyckich. Robi to także Compensa z grupy VIG Polska. W 2010 r. otworzyła oddział na Litwie, a w grudniu ubiegłego roku — na Łotwie. Ten ostatni ma być rentowny w 2016 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane