PZU wejdzie na giełdy na wiosnę 2002 roku

Łukasz Świerźewski
11-05-2001, 00:00

PZU wejdzie na giełdy na wiosnę 2002 roku

Termin upublicznienia PZU nie zostanie dotrzymany. Stanie się to dopiero w marcu 2002 r. Trwają też przymiarki do wprowadzenia akcji towarzystwa na parkiet w Nowym Jorku. Minister skarbu zapowiada również kontrolę i weryfikację umów finansowych zawieranych przez zarządy Władysława Jamrożego i Grzegorza Wieczerzaka. Zastrzeżenia resortu budzą zwłaszcza transakcje nieruchomościami prowadzone przez PZU Development.

Założony w umowie prywatyzacyjnej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń termin upublicznienia akcji towarzystwa do końca 2001 roku nie zostanie dotrzymany.

— Szanse przeprowadzenia drugiego etapu prywatyzacji PZU w tym roku są znikome — twierdzi Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu.

Jeszcze dwa tygodnie temu Zygmunt Kostkiewicz, prezes PZU Życie, twierdził, że zarząd zakłada otwarcie subskrypcji akcji PZU w październiku 2001 r. Przyznawał jednak równocześnie, że drugi możliwy termin to marzec 2002 r. Aldona Kamela-Sowińska uważa, że właśnie ten termin jest najbardziej korzystny.

— Ze względu na sytuację makroekonomiczną i koniunkturę giełdową marzec będzie najbardziej dogodnym terminem upublicznienia PZU — twierdzi Aldona Kamela-Sowińska.

Minister zapewnia, że zależy jej na dotrzymaniu marcowego terminu upublicznienia towarzystwa. Resort rozważa poważnie wprowadzenie akcji PZU nie tylko na GPW, ale także — w formie GDR-ów — na giełdę londyńską, a nawet sprzedaż walorów na parkiecie nowojorskim.

Optymalny termin

Zdaniem analityków, decyzja o odłożeniu terminu upublicznienia jest słuszna z punktu widzenia makroekonomicznego.

— Można się spodziewać, że warunki makroekonomiczne będą w marcu lepsze niż jesienią — twierdzi Marcin Wróblewski, analityk DM WBK.

— Druga połowa tego roku w makroekonomii będzie lepsza. Trwałe przełożenie tego trendu na rynek kapitałowy może jednak nastąpić nieco później. Dodatkowo termin październikowy byłby z technicznego punktu widzenia bardzo napięty — twierdzi Artur Szeski z CDM Pekao.

Nie wiadomo jednak, jak odłożenie sprzedaży akcji wpłynie na wycenę grupy PZU.

— W 2000 roku wyniki grupy PZU były bardzo dobre, na co wpłynęły również jednostkowe transakcje, np. sprzedaż akcji BIG BG i BH Widocznie resort zakłada, że wyniki za 2001 rok również będą dobre i wycena według danych za ten rok nie będzie niższa, niż według wskaźników za 2000 r. — twierdzi Marcin Wróblewski.

Jego zdaniem, ewentualna sprzedaż akcji PZU w Nowym Jorku miałaby głównie znaczenie prestiżowe. Podniosłaby natomiast koszty upublicznienia.

— Amerykańscy inwestorzy będą mogli przecież kupować GDR-y w Londynie — twierdzi Marcin Wróblewski.

Artur Szeski uważa natomiast, że sprzedaż walorów PZU na rynku amerykańskim jest ciekawym pomysłem i może dobrze wpłynąć na wycenę akcji towarzystwa.

Płoszenie szerszeni

W grupie PZU trwa wycena i weryfikacja wyników przez audytora. Aldona Kamela-Sowińska zapowiada krucjatę przeciwko niejasnym działaniom finansowym za czasów Władysława Jamrożego i Grzegorza Wieczerzaka, byłych prezesów PZU i PZU Życie.

— Weryfikujemy umowy finansowe spółek zależnych grupy. Szczególnie przyglądamy się projektom realizowanym przez spółkę PZU Development, która pod koniec 1999 roku nabywała wiele nieruchomości — twierdzi Aldona Kamela-Sowińska.

Badaniem objęto szesnaście transakcji związanych z kupnem nieruchomości.

— Z naszych analiz wynika, że PZU Development wielokrotnie przepłacał. Do najbardziej kontrowersyjnych należy zakup działki w centrum Nowego Sącza — mówi minister skarbu.

Aldona Kamela-Sowińska za punkt honoru stawia sobie dokonanie porządków w grupie PZU.

—Tupnęłam moim damskim obcasem i szerszenie wyleciały spod podłogi — podkreśla minister skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerźewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU wejdzie na giełdy na wiosnę 2002 roku