PZU zostanie nowym liderem na rynku TFI

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 19-12-2008, 11:30

Po 16 latach Pioneer  Pekao przestanie być największym graczem na rynku. Wyprzedzi go PZU. Dzięki pieniądzom z grupy.

Zbliża się koniec epoki panowania Pioneer Pekao na rynku funduszy inwestycyjnych. Najstarsze i największe TFI wkrótce przestanie być liderem pod względem zarządzanych aktywów. Wyprzedzi je PZU, które dziś jest dopiero na 12. miejscu. Nie będzie to jednak wynik rekordowej sprzedaży, lecz przeniesienia do funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez PZU aktywów towarzystw ubezpieczeniowych. A jest ich sporo, bo ponad 25 mld zł. Dla porównania, Pioneer ma dziś 12,6 mld zł, a w rekordowym miesiącu dobił do 31 mld zł. O tym, że polski gigant przymierza się do takiego transferu, w branży mówi się od kilku tygodni. Firma oficjalnie nie potwierdza.

— Zarząd rozważa podjęcie decyzji o przeniesieniu środków zarządzanych w tej chwili przez trzy podmioty: PZU Asset Management, TFI PZU i Biuro Skarbnika do jednego miejsca. Decyzja co do szczegółów tej operacji nie została jeszcze podjęta — mówi Michał Witkowski, rzecznik PZU.

Według naszych informacji, decyzja zapadła i trwają już prace przygotowawcze. Perspektywa utraty koszulki lidera nie spędza snu z powiek szefom lidera.

— To nie koniec świata. To zmiana administracyjna, wynikająca z przesunięć pieniędzy wewnątrz grupy. PZU nie jest rywalem z naszej kategorii, w której są towarzystwa należące do największych banków — mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI.

U ekspertów ruch PZU też nie wywołuje emocji.

Co to oznacza dla krajowego rynku TFI i czy PZU skutecznie zdetronizuje dotychczasowego "króla" dowiesz się więcej z piątkowego Pulsu Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane